Anasayfa Ekoloji ‘Dereler denize kavuşturulmazsa yeni felaketler yaşanabilir’

‘Dereler denize kavuşturulmazsa yeni felaketler yaşanabilir’

Paylaş

Hopa’daki sel felaketinin sorumlusu olarak AKP hükümetini gösteren Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç, derelerin acil bir şekilde denize kavuşturulması gerektiği, aksi takdirde yeni felaketlerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.


Hopa’da yaşanan sel ve heyelan felaketinin “doğal afet” olmaktan çok HES projelerinden kaynaklandığı yönündeki tartışmalar gündemdeki yerini koyuyor. Felaketin en baş tetikleyicisinin HES ile Karadeniz Sahil projeleri olduğuna dikkat çeken Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç, “Neden diye soracaksınız? Yüzyıllarca özgürce akan derelerin denizle olan irtibatını kestik. Kendi kontrolümüze almaya çalıştık. HES’ler yaptık. Barajlar yaptık. Regülatörlerle suyun önünü tutmaya çalıştık. Suyun üstüne hakimiyet kurmaya çalıştık. Ama bunu bilimsellikten uzak yöntemlerle yaptık. Onun için bu felaketler sonucu 8 vatandaşımız hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

‘Bunlardan AKP hükümeti sorumludur’

Bir acil eylem planı yoktur” diyerek çolası bir felaket uyarısında bulunan Güvenç, bundan HES projelerini planlayan ve uygulayan herkesin sorumlu olduğunun altını çizdi. Güvenç, “Son 13 yıllık dönemde de bu projelerin en yoğun yapıldığı dönemde de iktidar sahibi AKP olduğu için dolayısıyla birebir sorumlusu AKP ve uyguladığı politikalarıdır” diye konuştu.

‘Dereler acil bir şekilde denize kavuşmalı’

Derelerin acil bir şekilde denize kavuşması gerektiğine dikkat çeken Güvenç, “Yani herhangi bir şekilde yatağı değiştirmiş ve önü kesilmiş derelerin önü açılmalı su toplamayan Regülatörler iptal edilmeli. Bu taşkınlar nerden kaynaklandı, neden insanların yaşadığı bölgeye sel suları ve heyelan yönlendirildi? Bu verilerin toplanması gerekir. Tüm Karadeniz benzer tehlikeler altındadır, bu yanlış politikalardan vazgeçilmelidir” diye konuştu.

Güvenç, çevre mühendisleri olarak dereyi talan edercesine sadece rant politikası güdülerek bir sistematik HES felaketine karşı durmak durumda olduklarını belirterek, “Yağışların derelere verdiği debiyi engelleyip önüne set çekip HES’lere yönlendirme fikri akıllıca değildir. Bu sel felaketi birebir HES’ten kaynaklanmamışsa bile en büyük tetikleyicisi HES’lerdir. Su bulduğu yolda geçmiştir. Bunun sonucunda ölümler meydana gelmiştir” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here