Anasayfa Forum ‘Dersim içimizde hala kanayan bir yara’

‘Dersim içimizde hala kanayan bir yara’

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – Seyit Rıza ve yoldaşlarının idamının 78’inci yıldönümünde gerçekleştirilen anma etkinliğinde DEDEF adına konuşan Ali Ekber Derman, Seyit Rıza ve yoldaşlarının mezar yerlerini hala bilmediklerinin altını çizerek, “Dersim içimizde hala kanayan bir yara ve bu acıyı hala yaşıyoruz” dedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), 15 Kasım 1937 Dersim Soykırımı’nda idam edilen Seyit Rıza ve yoldaşlarının idamının 78’inci yıldönümünde Taksim Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne yaptıkları yürüyüşle andı. Beyaz kefen giyen ve meşale yakan kitle, Seyit Rıza ve yoldaşlarının resimlerinin bulunduğu, “Seyitlerimizin mezar yerleri açıklansın, Dersim 38 soykırımdır” ve “İdam edilişlerinin 78’inci yılında Seyit Rıza ve yoldaşlarını anıyoruz” yazılı pankartlar eşliğinde yürüdü. Kitle yürüyüş boyunca “Dersim, Sivas, Koçgiri unutulmaz”, “Diren Silvan Dersim seninle” ve “Arşivler açılsın hesap verilsin” sloganları attı. Galatasaray Lisesi önünde son bulan yürüyüşte, Arêyê Kay (Oyun Değirmeni) tiyatro grubu tarafından 1937 Dersim Soykırımı’nda idam edilen Seyit Rıza ve yoldaşlarının idamını simgeleyen tiyatro oyunu sahnelendi.

‘Bu acıyı hala yaşıyoruz’

Tiyatronun ardından DEDEF adına açıklama yapan Ali Ekber Derman, Seyit Rıza’nın, “Ayıptır, zulümdür, cinayettir” sözlerini hatırlatarak, devletin hukuksuz, adaletsiz ve canice bir cinayet işlediğinin altını çizdi. Seyit Rıza ve yoldaşlarının mezar yerlerini hala bilmediklerini söyleyen Derman, “Dersim içimizde hala kanayan bir yara ve bu acıyı hala yaşıyoruz” dedi. Bugün DAİŞ çetelerinin Şengal ve Kobanê’de gerçekleştirdikleri katliamların, 1915 Ermeni Soykırımı’ndan ve 1938 Dersim Soykırımı’ndan farklı olmadığını vurgulayan Derman, Şengal, Kobanê ve Kürdistan’da yürütülen direniş mücadelesini desteklediklerini ve onlarla omuz omuza olduklarını belirtti.

Yurttaşlara dağıtılan lokmanın ardından anma etkinliği son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here