Anasayfa Haber Dersim Katliamı sırasında Hozat ilçesinde Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin...

Dersim Katliamı sırasında Hozat ilçesinde Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin katledildiği yerde yapılan kazı çalışması sona erdi.

Paylaş

Dersim Katliamı sırasında Hozat ilçesinde yaşayan Canan ve Baran aile fertlerinden 24 kişinin samanlıkta diri diri yakılarak katledildiği belirtilen Bargini köyü Seka Sure Mezrası’nda, Hozat Savcılığı tarafından başlatılan kazı çalışmaları sona erdi. Çalışmanın sonunda 12 insana ait kafatası, yüzlerce kemik, 2 adet muhtar mührü, şahsi eşyalar bulundu.

Bulunan kemiklerin ve eşyaların İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği belirtilirken, tutanakların imzalanması için kazı ekibi Hozat Savcılığı’na gitti.

Öte yandan Baran ve Canan ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, kazıya dair yarın Dersim merkezde bilgilendirme toplantısı yapacak.

Dersim Katliamı sırasında katledilen Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin gömüldüğü belirtilen toplu mezarda başlatılan kazıda şu ana kadar 8 insana ait kafatası bulundu.

Dersim katliamı sırasında, Hozat ilçesinde yaşayan Canan ve Baran aile fertlerinden 24 kişinin katledildikten sonra gömüldükleri belirtilen Karapınar Köyü Seke Sure Mezrası’nda bugün mahkeme kararıyla başlatılan kazı çalışmasının ilk gününde insan kemiklerine rastlandı. Hozat Cumhuriyet Savcısı Hasan Toy, Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer ile Adli Tıp Uzmanı Doktor Semih Yıldırım eşliğinde başlatılan kazı çalışmalarında şu ana kadar 8 insan kafatası bulundu.

Bugün kü çalışmalara ara veren ekip, katledilen diğer 16 insanın kemiklerine ulaşmak için çalışmalarını yarın devam edecek.

Dersim katliamı sırasında Hozat ilçesinde Canan ve Baran aile fertlerinden 24 kişinin samanlıkta diri diri yakılarak katledildiklerine ilişkin mahkeme kararıyla kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmasının yürütüldüğü alanda önlemler alınırken, kazı çalışmasının 1 veya iki gün sürebileceği belirtildi. Av. Cihan Söylemez, kazı çalışmasının ardından resmi tarihin isyan dediği olayın aslında katliam olduğunun Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısal makamları aracılığıyla artık onanacağını kaydetti.
680x680nc-der-140415-hozat-kazi-calismasi1
1938’deki katliam sonrasında Dersim coğrafyası üzerinde çok sayıda toplu mezar ve insan kemikleri bulundu. Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Bargini (Karabakır) köyü Sekasur mevkiinde 1938 yılında askerlerce samanlıkta yakılarak katledilen 24 kişiye ait kemiklerin, anıt mezar çalışması sırasında tesadüfen bulunmasının ardından Baran ve Canan aileleri, toplu mezara ilişkin Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaparak yakınlarına ait kemiklerle ilgili detaylı inceleme yapılmasını istedi.

680x680nc-der-140415-hozat-kazi-calismasi15

Ancak ailelerin talepleri Hozat Başsavcılığı tarafından zaman aşımı gerekçesi ile reddedilmişti.
Takipsizlik kararının kaldırılması için ailenin avukatı Cihan Söylemez, Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş, oy çokluğu ile Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararı kaldırılarak, olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmesi için karar verildi.
680x680nc-der-140415-hozat-kazi-calismasi16
Dersim 1938 katliamına ilişkin Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar ile ilk defa bölgede kazı çalışması gerçekleştirildi. Kazı çalışmasına, Baran ve Canan aile fertleri, Hozat Savcısı, İstanbul’dan görevlendirilen Adli Tıp uzmanları, Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer’in yanı sıra Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, İHD Dersim Şube yöneticisi Suna Bilgin de hazır bulundu. Sekasur mevkiinde çok sayıda asker bulunurken, kazı çalışmasının yapılacağı alanda da askerlerin olduğu dikkat çekti.

‘Kazı çalışması 1 veya 2 gün sürebilir’
680x680nc-der-140415-hozat-kazi-calismasi1 (1)
Savcı tarafından gerçekleştirilen keşif tutanağının ardından görevliler mezarlık alanında kazı çalışmalarına başladı. Kazı çalışmaları sırasında savcılık tarafından dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle basının 15 metre uzaklıktan görüntü almasına izin verildi. Yapılan kazıya ilişkin Baran ve Canan ailelerinin avukatı Cihan Söylemez açıklama yaparak, mezarın açıldığını ve insan kemiklerinin peş peşe çıktığını ifade ederek, kemiklerin numaralandırıldığını ve elekten geçirildiğini belirtti. Söylemez, “Kemiklerin kimisi büyük kimisi ufak halde. Kazı çalışması 1 veya 2 gün sürebilir. Çünkü çok fazla küçük kemik var” dedi.
680x680nc-der-140415-hozat-kazi-calismasi14
‘Eşleşme yapıldıktan sonra naaşlar ailelere verilecek’

Dersim Katliamı’yla ilgili ilk kazı çalışması ve olay yeri inceleme ekiplerinin görevlendirildiğini söyleyen Söylemez, kemiklerin çıkartıldıktan sonra İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini, ailelerden DNA örnekleri alınıp eşleştirme yapılacağını ifade etti. 680x680nc-der-140415-hozat-kazi-calismasi13
Söylemez, “Eşleşme yapıldıktan sonra naaşlar ailelere verilecek. 24 kişinin ne zaman öldükleri, nasıl öldükleri, ölenlerin cinsiyetleri ve yaşları ortaya çıkacak. Tüm bunlar ortaya çıktığında iddialarımız doğrulacak. İçlerinde kadın, çocuk ve yaşlıların olduğu öğrenilecek. Resmi tarihin isyan dediği olayın aslında katliam olduğu böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısal makamları aracılığıyla onanmış olacak” şeklinde konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here