Anasayfa Haber Dersim Katliamı ile yüzleşme çağrısı

Dersim Katliamı ile yüzleşme çağrısı

Paylaş

Dersim Katliamı’ndan kalan toplu mezarlara ilişkin ilk kez Hozat ilçesinde yapılan kazı çalışması tamamlanırken, Avukat Cihan Söylemez, devleti katliamlarla yüzleşmeye çağırırken, Adli Tıp Uzmanı Ümit Biçer, katliamlarla samimi bir şekilde yüzleşilmesi için hakikatler komisyonunun kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Dersim katliamı sırasında Hozat ilçesine bağlı Bargani köyü Seka Sure mezrasında Canan ve Baran aile fertlerinden 24 kişinin samanlıkta diri diri yakılarak katledildiği alanda Hozat Savcılığı tarafından başlatılan ve iki gün süren kazıya ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Dersim Baro binasında yapılan toplantıya ailelerin avukatı Cihan Söylemez, Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim kurulu üyesi Ümit Biçer ile katledilen Baran ailesinin ferdi olan Suat Baran katıldı.

Toplantıda konuşan Avukat Cihan Söylemez, geçen sene haziran ayı içerisinde Seka Sure mevkiinde anıt mezar yapılması sırasında ortaya insan kemiklerinin çıkması sonrası Baran ve Canan aileleri adına Hozat Başsavcılığı’na başvuruda bulunduklarını belirterek, toplu mezarda bulunan kişilerin ne şekilde, ne zaman, nasıl öldürüldüklerine dair inceleme yapılmasına ilişkin Seka Sure mevkiinde kazı çalışması başlatıldığını ve bu çalışmanın iki gün boyunca devam ettiğini ifade etti. Söylemez, “Kazı çalışmasında insan kafataslarına rastlandı, parçalanmış halde bulunan kafatasları da söz konusu. Durum kesin, sayı rapor sonucunda belli olacak. Aileden dün DNA örnekleri alındı. Kemikler numaralandırıldı ve İstanbul Adli Tıp’a gönderildi” dedi.

‘Bu yüzleşmeye yönelik bir davaydı’

Şu süreçte adli tıp kurumunun sonucunu bekleyeceklerini belirten Söylemez, Hozat Savcılığı’nın kemiklerin ne zamana ait olduğu, ne şekilde katledildiklerine dair olayın aydınlatılmasına yönelik taleplerde bulunduğunu aktardı. Kazı sırasında boş kovanlara, cep aynalarına, muhtar mührüne ve takılarına rastlanıldığını ifade eden Söylemez, “Kazı çalışması sırasında her şey fotoğraflanıp kayıt altına alındı. Dersim katliamıyla ilgili bu kazı çalışması bir ilktir ve önemlidir. Bu yüzleşmeye yönelik bir davaydı. Devletin tüm yargılarını Dersim Katliamıyla yüzleşmeye davet ediyoruz. Bu bir insanlık davasıdır. Bu ilk hukuki başvurumuz olmadı sadece buna bağlı kalmayacağız, çalışmalarımız devam edecek” dedi. Söylemez, ölümlerin nasıl yaşandığını anlayabilmek için alandan incelenmek üzere toprak numunelerinin de alındığını ifade etti.

‘Acılar sarılmalı’

Türkiye’de her kesin Dersim Katliamı ile yüzleşmesi gerektiğine işaret eden Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Ümit Biçer, acılarla yüzleşilmesi ve bir daha acıların yaşanmaması, acıların sarılması gerektiğini vurguladı. Biçer, “Yapılması gereken en önemli işlerden biri bu topraklarda yaşanan bütün katliamlarla samimi bir biçimde yüzleşmek. Bunun için de hakikatlerin araştırılmasına yönelik bir komisyonun kurulmasına ihtiyaç var. Bu güne kadar hep mağdurlar acılarıyla yüzleşmek zorunda kaldı, bugün belki de Dersim Katliamıyla ilgili en önemli adım atıldı. Hukuk mücadelesi ve ailenin bu konudaki çabası çok değerli” ifadelerinde bulundu.

‘Uzmanlar olarak destek sunmaya hazırız’

“Bugün Türkiye’de, Hozat’ta yapılan kazı çalışmasında çok net olarak söyleyebilirim ki yapılan çalışmalar oldukça profesyonel… Tek insan kemiğinin kalmamasına özen gösterilerek çalışmalar sonlandırıldı” diyen Biçer, bütün eşyaların ve kemiklerin usulüne uygun bulunduğu, inceleme için adli tıp kurumuna gönderildiğini ve Türkiye insan Hakları Vakfı olarak her yardıma hazır olduklarını sözlerine ekledi.

‘Katliam davalarının takipçisi olacağız’

Aileler adına konuşan Suat Baran ise, kazıların başlaması sürecinde yardımları dokunan herkese teşekkür ederek, “77 yıl önce gözyaşı içinde acılar yaşayan aileler olarak buradayız. Sadece Baran ve Canan aileleri olarak değil, tüm katliam mağdurları olarak buradayız. Tüm katliam davalarının takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here