Anasayfa Haber Dersim’de binlerce eğitim emekçisi sokağa çıktı

Dersim’de binlerce eğitim emekçisi sokağa çıktı

Paylaş

Türkiye genelinde 11 bin 500 öğretmen sendikal eylemleri nedeniyle açığa alınmıştı. Eğitim emekçileri, bakanlık tarafından daha önce yapılmış fişlemelere bağlı olarak hukuksuz bir şekilde yapılan bu cadı avını protesto etmek için bir çok ilde sokağa çıktı

Dersim’de eğitim alanında çalışan her iki eğitim emekçisinden biri bakanlığın son cadı avında açığa alındı. Ovacık ilçesinde 25 öğretmen ve 9 eğitim emekçisinin açığa alındığı öğrenilirken, açığa almalar nedeniyle bir okulda hiç öğretmenin kalmadığı ve okulun boşaltıldığı ve il genelinde 508 öğretmenin açığa alındığı öğrenildi.

Dersim’de Eğitim-Sen’in çağrısıyla binlerce kişi kent merkezinde sokağa çıktı. Halk, düzenlenen eylemde, ‘Dindar, kindar öğretmen istemiyoruz’, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganı attı.

2

Eğitim emekçileri: “Yaşasın onurlu mücadelemiz” dedi

Düzenlenen oturma eylemi sırasında serbest kürsüde konuşan bir öğretmen, “Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, Hırsızların, katillerin çocuklarına nasıl bir gelecek bırakmak istediklerini biliyoruz. Buna fırsat vermeyeceğiz. Yaşasın onurlu mücadelemiz” ifadelerini kullandı. Bir başka öğretmen ise, “Dersim halkı bir kez daha tarihsel bir görevle karşı karşıyadır. Bizler direnmezsek, bu saldırıyı püskürtmezsek kimseye hesap veremeyiz” şeklinde konuştu.

Konuşan öğretmenlerden biri ise, “Bizleri Fetocularla karıştırmayın. Bizler soruları çalarak haksızlıklarla buraya gelmedik. Dişimize tırnağımızla buraya geldik” dedi.

3

Veliler de destek verdi

Kürsüye gelerek konuşma yapan bir öğrenci velisi ise, “Öğretmenlerime destek için burdayım. Buradaki öğretmenlerimiz kimseye saygısızlık yapmadılar, haksızlık yapmadılar, kimseye tecavüz etmediler. Onlar onurlarıyla mesleklerinin gereğini yaptılar. Her fırsatta barış dediler. Tüm Dersim halkını öğretmenlerine sahip çıkmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Kürsüde konuşan bir başka veli ise, “Bizim öğretmenlerimizi tanımayan sisteme öğrencilerimizi göndermeyerek karşı duralım” dedi.

4

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here