Anasayfa Haber Dersim’de çatışmalar sürüyor

Dersim’de çatışmalar sürüyor

Paylaş

DERSİM (DİHA) – Dersim’de asker ile HPG’liler arasında çıkan ve bir binbaşının yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan çatışmanın ardından askeri operasyonun başlatıldığı bölgeden silah sesleri gelmeye devam ediyor.

Dersim merkeze bağlı Demirkapı köyü kırsalında dün çıkan ve Binbaşı Yavuz Sonat Güzel’in yaşamını yitirmemesi ile sonuçlanan çatışma alanında operasyon devam ederken, saat 14.40 civarında bölgeden silah sesleri yükseldi. Skorsky tipi helikopterle jandarma özel harekât timlerinin gün içinde indirildiği bölge dün de saatlerce bombalanmıştı.

Çatışmanın devam ettiği saatlerde Demirkapı köyüne gelen HDP Dersim Milletvekili Edibe Şahin, Dersim’de 14 bölgenin “Özel Güvenlik Bölgesi” ilanı ile sivillere yasaklandığını hatırlatarak, “2009 yılında beri insanlar kendi yerleşim yerlerine geri dönmeye başladılar. İnsanlar geldiler kendi yerleşim yerlerini kurdular. Tekrardan bu süreç ile birlikte daha da büyük bir göç, yerinden etme söz konusu” dedi.

680x680nc-der-270915-operasyon-catisma1

‘Halkın hafızası diri’

İnsanların yaşam alanlarının daraltıldığına vurgu yapan Şahin, “İnsanlar dün burada yaşadıklarından sonra bugün hayvanlarını dışarı çıkartamadılar, bahçelerine gidemediler. Kısacası yaşam alanları kısıtlanmakta. 90’lı yıllardan bu yana yönetenler, iktidara gelenlerin her ne kadar isimleri değişse de halkın hafızası diri, değişmedi” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here