Anasayfa Haber Dev-Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün: İsveç’te 159 maden işçisinin hayatını ...

Dev-Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün: İsveç’te 159 maden işçisinin hayatını kurtaran “Yaşam odaları”nı değerlendirdi.

Paylaş


DENİZ NAZLIM’ın haberi:
 İsveç’te 159 maden işçisinin hayatını kurtardığı için güvenli kabul edilen “Yaşam odaları” yerine Türkiye’de “Maske Değişim İstasyon”ları kuran AKP hükümetinin “Ucuz işçilik, ucuz üretim” politikaları gereği maliyet gerektiren güvenlik önlemleri almadığını belirten Dev-Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, “Bu aynı zamanda sermaye birikimini hızlandırmak için bir yöntem. Dolayısıyla bunu değiştirmek istemiyorlar. Diğer güvenlik önlemlerine göre daha pahalı olan ‘yaşam odaları’ gibi Avrupa normlarındaki standartlar uygulanmıyor” dedi.

Madencilik sektöründe hayati önem taşıyan, işin değil ancak işçinin sağlığını hatta yaşamını korumak için olmazsa olmaz kabul edilen “Yaşam Odaları” İsveç’te meydana gelen maden kazasında 159 maden işçisinin hayatını kurtardı. Türkiye’de ise maden ocaklarında “Yaşam odaları” olmamasından kaynaklı Soma’da meydana gelen faciada 301, Ermenek’te ise 18 işçi yaşamını yitirdi. Özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarından kaynaklı AKP hükümetinin sorumlu olduğu tüm maden facialarının ardından bir dizi düzenleme yapılsa da, işçilerin hayatını kurtaracak olan “Yaşam odalarının” kurulması zorunlu hale getirilmedi.

Yaşam odası yerine istasyon kurdular

Muhalefet vekilleri tarafından Meclis’te gündeme getirilen “yaşam odalılarının zorunlu hale gelmesi” teklifi, AKP’li vekiller tarafından 12 Temmuz 2014 tarihinde reddedildi. AKP’li vekillerin teklifi reddetmesi ardından kamuoyu tarafından hükümete gelen tepkiler sonrası Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “yaşam odaları zorunlu hale getirilecek” şeklinde bir açıklama yapsa da, AKP hükümetinin madenlere ilişkin son düzenlemesinde yüzlerce maden işçinin hayatına mal olan “yaşam odaları” yerine 2014 yılının Eylül ayında işçilerin sadece maskelerini değiştirebileceği, uzun süreli bir maden galerilerinde mahsur kalma durumunda hiçbir işlevi olmayan, “Maske Değişim İstasyonları”nın kurulması kararlaştırıldı.

Hükümeti ile sermayenin kar ilişkisi her 4 işçinin canına mal oluyor

İşçi güvenliği uzmanları ve sendikacılar ile meslek odaları, Türkiye’de meydana gelen maden kazalarını ve bu kazalarda yaşanan toplu işçi katliamının temel sebebini, AKP hükümetinin sermayenin daha fazla kar hırsı doğrultusunda uyguladığı taşeronluk ve rödovans sistemi olarak gösteriyor. Uzmanlar taşeronluk ve rödovans sisteminin kaldırıldığı, özerk bir “işçi sağlığı ve güvenliği” kurumu oluşturulmadığı sürece toplu iş cinayetlerinin son bulmayacağını belirtirken, AKP hükümeti sermaye sahiplerinin kar marjlarını düşürecek önerileri hiçbir şekilde dikkate almıyor. Borçlar Kanunu’nun 417. maddesine göre işverenin işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için “gerekli her türlü önlemi almak” zorunda olduğu da açık bir şekilde ifade ediliyor ancak, maden patronları “Yaşam odalarının kurulması yasal olarak zorunlu değil” açıklamalarıyla, konuyu hükümete havale ederek, danışıklı dövüş ilişkisini sürdürüyor. Üstelik, söz konusu maddede, patronların işçi sağlığı için alması gereken önlemlere ilişkin hiçbir sınırlamanın olmadığı da vurgulanıyor.

AKP hükümeti ile sermaye sahipleri arısındaki kar odaklı bu danışıklı dövüş ilişkisi, Türkiye’de her gün 4 işçinin yaşamına mal oluyor ve Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’da 1, Dünya’da ise 3. sırada yerini koruyor.

‘Patronların kar marjı için ‘yaşam odaları’ kurulmuyor’

Maden ocaklarında meydana gelecek her hangi bir faciada yüzlerce maden işçinin yaşamını kurtarabilecek olan “yaşam odalarının” neden ısrarla kurulmak istenmediğini değerlendiren Dev-Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, ‘yaşam odalarının’ ciddi maliyet gerektiren ve işin yavaşlamasına sebep olan bir iş güvenliği önlemi olduğunu ve hükümetin de sermaye sahiplerinin de kar marjı düşmemesi için bu çapta bir önlemi almak istemediğini söyledi. Hali hazırda AKP hükümetinin “ucuz işçilik, ucuz üretim” politikasıyla uluslararası rekabet alanında var olmaya çalıştığına dikkat çeken Görgün, “Bu aynı zamanda sermaye birikimini hızlandırmak için bir yöntem. Dolayısıyla bunu değiştirmek istemiyorlar. Türkiye’nin iş cinayetlerinde Dünya’da 3, Avrupa’da 1 sıraya gelmesi ve üst üste yaşanan maden faciaları ile diğer sektörlerde işçi katliamları yaşaması sonrası AKP hükümeti bir takım önlemler almak zorunda kaldı. Ancak bunun bir sınırı var. Diğer önlemlere göre daha pahalı olan “yaşam odaları” gibi Avrupa normlarındaki standartlar uygulanmıyor” dedi.

‘Yaşam odalarını AKP’nin yandaş şirketleri kurumaz’

AKP hükümetinin sermaye denetimini altına alarak, sermaye yapısını değirmek isteyen bir hat izlediğini belirten Görgün, “AKP hükümeti bu politikası gereği, madencilik sektöründe 10 yıl önce hiçbir varlığı olmayan yandaş şirketlerini büyütüyor. Eğer iş güvenliği önlemlerinde maliyeti yüksek ve nitelik gerektirecek standartlar uygulanırsa AKP hükümetinin yandaş şirketleri, firmaları neredeyse hiçbir iş alamaz. Bunları gerçekleştirebilecek nitelikleri yok. Eğer ‘yaşam odası’ gibi güvenlik önlemleri zorunlu hale getirilirse, AKP’nin yandaş şirketleri yerine AKP hükümetinin denetimi dışındaki şirketler gelecek ya da işini daha iyi yapan yabancı ortaklar piyasaya girecek” ifadelerini kullandı.

Görgün, madenlerde taşeronlaşma ve rödovans sisteminin kaldırılmadığı ve “yaşam odaları” gibi Avrupa norm standartlarında güvenlik önlemlerinin alınmadığı sürece madenlerde yaşanan iş cinayetlerinin durmayacağını belirtti.

Saray 2 bin yaşam odası yapıyor!

Ayrıca, İsveç’te 159 madencinin hayatını kurtaran, Türkiye’de ise kurulması zorunlu hale getirilmediği için Soma’da 301, Ermenek’te 18 ve daha bir çok maden kazasında yüzlerce işçinin yaşamını yitirmesine sebep olan “yaşam odaları”nın maliyeti ortalama 160 bin TL’den başlarken, madenin kurulu olduğu bölgenin jeolojik yapısına göre maliyet değişiyor. 780 kişinin çalıştığı ve 301 madenciye mezar olan Soma’daki Maden’de söz konusu kişileri hayatta tutmak için ihtiyaç duyulan tek şey 20 adet yaşam odasıydı. Yoksulluğun ve iş cinayetlerinin hiç durmadığı Türkiye’de AKP tarafından yapılan maliyeti 1 milyar TL’yi aşan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 2 bin yaşam odasına bedel!ANKARA (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here