Anasayfa Haber “Devlet 12 yaşında bir çocuğu katledecek kadar vahşi bir anlayışa sahip”dedi 10...

“Devlet 12 yaşında bir çocuğu katledecek kadar vahşi bir anlayışa sahip”dedi 10 ay hapse mahkum oldu

Paylaş

STANBUL(DİHA) – Uğur Kaymaz’ın katledildiği olaya dair yaptığı konuşma nedeniyle hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” suçlamasıyla dava açılan ve 10 ay hapis cezası verilen insan hakları savunucusu Eren Keskin, “Bu cezayı vermiş olmaları devletin bakış açısını gösteriyor. Ceza kanunun madde numaraları değişebilir; ama 301’inci maddenin arkasında tamamlanan devlet aklı değişmeli ” dedi.

Mardin’de 2005 yılında babasıyla birlikte katledilen Uğur Kaymaz’ın ölümüne ilişkin yaptığı konuşma nedeniyle açılan dava sonucunda hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verilen insan hakları savunucusu Eren Keskin kararı temyiz etmeye hazırlanıyor. Konuya dair bilgi veren Keskin, davaya konu olan olayın 2005 yılında katıldığı bir panelde yaptığı bir konuşma olduğunu söyledi. İnsan Hakları konulu panelde yaptığı konuşmanın ırkçı yerel bir gazete tarafından haberleştirildiğini ve savcılığın da söz konusu haberi ihbar kabul ederek, hakkında soruşturma başlattığını dile getiren Keskin, “O dönemde yine yargılandım ve ceza aldım; ancak dosya Yargıtay sürecindeyken TCK’nın 301. maddesine Adalet Bakanlığı izin şartı getirildi” dedi.

Mahkeme erteleme ve para cezası hükmünü geri bıraktı

Bakanlığa yapılan başvuru sonucunda, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in izniyle yargılandığını belirten Keskin, “O dönem çok az kişiye izin verildi. Biri de bendim. Dava devam etti en son geçtiğimiz gülerde de bu ceza verildi” diye konuştu. “Devlet cinayet işledi, bir çocuğu öldürdü” şeklindeki ifadelerinin suç delili sayıldığını ve kararı veren mahkemenin, erteleme veya para cezasına çevrilmesi hükmünü geri bıraktığını ifade eden Keskin, gerekçe olarak da “Sanığın sabıkalı kişiliği ve suç işleme temayülünün olması” kılıfının uydurulduğuna dikkat çekti.

‘Devletin bakış açısını gösteriyor’

Geçmişte düşüncelerinden dolayı cezaevine girdiğini; ancak yapılan yasa değişiklikleri sonucunda sabıkasının bulunmadığını belirten Keskin, “Demek ki devlet eski şeyleri biliyor. Aslında düşman cezası hukuku bakış açısıyla bakış söz konusu. Karşısındakini düşman olarak görmesi söz konusu” ifadesinde bulundu. 23 Ocak’ta (Yarın) Yargıtay’a başvurarak, kararı temyiz edeceğini paylaşan Keskin, devamında şunları belirtti: “Yargının içindeki çok başlılığı düşündüğümüzde bizim de kafamız karışık 301. maddeden. Birkaç gün önce devletin en yetkili ağızlarından cezaevlerinde düşünce suçlusu olmadığı yönünde açıklamalar yapıldı. Tam onun üzerine bu cezanın verilmesi ilginç. Bu cezayı vermiş olmaları devletin bakış açısını gösteriyor. Türkiye’de 1915’ten bu yana devlet aklının hiç değişmediğine inanıyorum. Türk İslam sentezci, ittihatçı bakış açısı hiç değişmedi. Ceza kanunun madde numaraları değişebilir; 301 olur, 500 olur ama bu 301’in arkasında tanımlanan devlet aklı değişmeli. Sorun burada. Bu cezayı da böyle değerlendiriyorum. Bunlar benim düşüncelerim. Ben bunları kimseye hakaret etmek için söylemiyorum. Bu benim eleştiri hakkım ve ben bu hakkımı kullanıyorum.”

(rk-şk/ns)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here