Anasayfa Haber Devlet ‘güvencesinde’ 6 yıl cinsel istismar! Basına yansıdı,Tacize Karıştığı İddia Edilen Personel...

Devlet ‘güvencesinde’ 6 yıl cinsel istismar! Basına yansıdı,Tacize Karıştığı İddia Edilen Personel Açığa Alındı

Paylaş
 Elazığ’daki Tacize Karıştığı İddia Edilen Personel Açığa Alındı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam Elazığ’da dört kız çocuğunun yurtta cinsel istismara uğramasıyla ilgili olarak müfettişlerin görevlendirildiğini ve adı geçen personelin açığa alındığını söyledi.

ELAZIĞ – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kız çocuklarının yıllarca taciz, cinsel istismar ve şiddete maruz kaldıkları ortaya çıktı. 6 yıl kabus yaşayan çocukların gönderildikleri Muş ve Diyarbakır’da da aynı durumu yaşadığı belirtildi.

Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığına bağlı Harput Bakım, Sosyal ve Rehabilitsyon Merkezi’nde bulunan S.E., B.E., E.K ve E.A. isimli 4 kız çocuğunun kaçmasıyla 6 yıl boyunca kaldıkları merkezlerde yaşadıkları taciz ve tecavüzler ortaya çıktı. Kız çocukları ifadelerinde cinsel taciz ve şiddetten kaynaklı kaçtıklarını belirtti. Başlatılan incelemeyle kız çocuklarının 2007-2013 yılları arasında bazı görevlilerin defalarca cinsel istismarına, tacizine maruz kalırdıkları ve bundan kaynaklı, 2 kız çocuğun intihara kalkıştığı, birinin de akıl hastanesinde bir süre tedavi gördüğü ortaya çıkarken, yetkililerin ise duruma sessiz kaldıkları anlaşıldı.

Cinsel istismarın ismi ‘gönül ilişkisi’ oldu

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada kız çocuklarının ifadesine başvurulurken, verdikleri ifadeler ise çarpıcı ve yaşanan taciz ve cinsel istismarın boyutunu gözler önüne seriyor. Taciz ve cinsel istismar uyguladıkları iddia edilen A.S., N.Y., S.D., C.Ç., İ.D. ve H.A. hakkında idari soruşturma başlatılmasına karşın delil bulunmadığı gerekçesiyle işlem yapılmadığı da Merkez Müdürü S.Ç. tarafından belirtildi. Tacizi ve cinsel istismarı uyguladığı iddia edilen kişiler ise kız çocuklarıyla ‘gönül ilişkisi’ yaşadıklarını kabul edip diğer iddiaları yalanlasa da kız çocuklarının verdiği ifade onları doğrulamadı.

9 yaşında taciz görmeye başladı

Merkez müdürü S.Ç. böylesi hiçbir uygulamaya şahit olmadığını belirtse de müdür yardımcısı olan Z.K. ise tacizlere gözleriyle şahit olduğunu belirtti. Ayrıca kız çocukları sadece bu duruma Elazığ’da karşılaşmadıklarını Muş ve Diyarbakır’da kaldıkları dönemde de kimisi daha 11-12 yaşındayken spor öğretmeniyle ilişkiye zorlanıyor, kimisi ise yardım istediği baş hekim yardımcısı tarafından istismar ediliyor.

Psikologun raporunda vardı ama…

Harput’taki merkezin psikologu S.E’nin fezlekede yer alan raporunda ise şunlar yer alıyor: “Çocuklardan E.K., kurumda çalışan N.Y., A.S. ve U’nun kendisine 9 yaşından itibaren tacizde bulunduğunu söyledi. Çocuklardan Y.B. ve M.E. de kurum çalışanı C.Ç’nin, tacizde bulunduğunu, Y.B’nin, bundan usandığını, kurtulmak için kollarını kestiğini, Elazığ Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi’ne götürüldüğünü de anlattı. Yaşananları il müdürü Z.A.K’ya bildirdim. Soruşturma açıldı devamında ise yine çocuklar, şirket personeli S.D’nin, kız çocuğu E.A. ile ilişkiye girdiğini anlattı. Kızlarının anlattıklarını ilettiğimde, Sosyal Hizmetler İl Müdürü, beraber çalıştığı bir yakını vasıtasıyla bana ulaşarak, ‘Başına kötü şeyler gelebilir, stabil duruma geçmen senin için daha hayırlı olacak’ diye imalı şekilde uyarıldım.”JINHA

(şg/fk/mg)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here