Anasayfa Haber Devletin uyuşturduğu ilçe: Erciş

Devletin uyuşturduğu ilçe: Erciş

Paylaş

Erciş’te Kasım ayında kaybolan ve ilçeden uzak bir noktada işkence edilerek öldürülen Azad Dengiz adlı çocuğun uyuşturucu tacirleri tarafından infaz edildiğinin ortaya çıkmasıyla gözler buraya çevrildi. Özellikle metamfetamin (şujik) adlı sentetik uyuşturucu maddenin hayatları kararttığı ilçede, uyuşturucu trafiğinin polis kontrolünde yürütüldüğü iddia ediliyor. Uyuşturucu tacirlerinin hedefinde ise Kürt siyasal hareketine yakın ailelerin çocuklarının bulunduğu belirtiliyor. Yıllardır esrar kullanan B.Ç. (23) adlı genç, kurtuluşu özyönetimde bulabileceklerini ifade etti.680x350cc-v-10-12-15-uyusturucu-kullanimi3

Van’ın Erciş ilçesinde 23 Kasım’da ortadan kaybolan ardından işkence edilmiş ve ayaklarından kurşunlanmış haldeki cenazesi 28 Kasım’da Çakırbey Mahallesi’nde bulunan Azad Dengiz’in (16) adlı çocuğun uyuşturucu tacirleri tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Olayla ilgili geçen günlerde 2 kişi tutuklanırken, gözlerin çevrildiği ilçede madde satışı ve kullanımı ile fuhuşun geldiği boyut dikkat çekiyor. İlçe sakinleri, uyuşturucu satıcılarının adeta cirit attığı, polisin bu kişilerle ilişkili olduğu ve özellikle Kürt siyasal hareketine yakın ailelerin çocuklarının bu çembere düşürülmeye çalışıldığı konusunda hem fikir. v-10-12-15-uyusturucu-kullanimi4

Boşaltılan adliye binası, polis lojmanları, boş evler ve TOKİ konutlarında polisin bilgisi dahilinde dönen çark ile ilçe adeta uyuşturucu ile anılır durumda. Uyuşturucudan kaynaklı çok sayıda insanın hayatını kaybettiği ilçede, devletin gözetiminde adeta ilçe uyuşturuluyor. Görüştüğümüz bir gencin, “Bir yılda 20 arkadaşımı uyuşturucudan kaybettim” sözü durumun vahametini gösterirken, en fazla sentetik uyuşturucu madde metamfetaminin (şujik) yanı sıra kristal, eroin, esrar gibi uyuşturucular adeta elden ele yayılıyor.

Yurtsever ailelerin çocukları hedeftev-10-12-15-uyusturucu-kullanimi1

İlçenin Yeşilova, Solağan ve Çelebibağ gibi yurtsever kesimimin yoğunlukta yaşadığı mahallelerde uyuşturucunun yaygın olması, uyuşturucunun bilinci bir şekilde yaygınlaştırıldığı iddiasını güçlendiriyor. Bu mahallelerde yaşayan aileler, en ufak bir toplantıya bile mahalleye yüzlerce polis ve zırhlı aracın girdiğini, ancak uyuşturucu kullanan gençleri gören polislerin, “Gençler kolay gelsin, taş atmıyorsunuz değil mi? Bir şey lazım mı?” gibi alaycı ifadeler kullandığına dikkat çekti.

‘Öz yönetimle bu durumdan kurtulabiliriz’

Yıllardır esrar kullanan B.Ç. (23) adlı genç, ilçede dönen uyuşturucu trafiğini ve devletin buna nasıl göz yumduğunu şöyle anlattı: “2013 yılında başladım içmeye. Polis, ‘Bize taş atmayın, biz size yardım ederiz’ diyordu. Bunu içmemin önünü polis açtı. ‘Yeter ki bize taş atmayın’ dediler. Arkadaşımız Azad uyuşturucu satıcıları tarafından öldürüldü. Bu illeti bırakmak istiyorum. Devlet Kürdistan’da her alanda iflas etmiştir. Özyönetimler sayesinde bu durumdan kurtulabiliriz.”

‘İçilen yerler polis koruması altında’v-10-12-15-uyusturucu-kullanimi7

Uyuşturucu kullanılan yerlerin adeta polis korumasında olduğuna dikkat çeken B.Ç., “Sahil kenarı çok sık kullanılıyor. Arabalarda içiliyor. Salih’in Yeri diye bir yer var. 24 saat polis korumasında. 24 saat uyuşturucu ve fuhuş yapılıyor” dedi.

Uyuşturucu içen kişilerin aile ve halkına düşman olarak yetiştiğini, bunun bilinçli bir politika olduğunu belirten B.Ç. “Uyuşturucu içtikten sonra ailene zarar verebiliyorsun. Gözün uyuşturucudan başka bir şey görmüyor” ifadelerini kullandı.

’20 arkadaşım uyuşturucudan öldü’v-10-12-15-uyusturucu-kullanimi9

Kendisiyle görüştüğümüz bir diğer madde bağımlı O.T. da uyuşturucu kullanım yaşının 9’a kadar düştüğünü, kendisinin de eskiden kullandığını ancak şimdi bıraktığını söyledi. O.T., “Bu uyuşturucudan kaynaklı çok sayıda insan hayatını kaybetti. Biz içtiğimizde sırtımız devlet tarafından sıvazlanıyordu. Sadece bir yıl içinde bu illetten 20 arkadaşımı kaybettim” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here