Anasayfa Haber Devrimci kadınların katledilmesi protesto edildi

Devrimci kadınların katledilmesi protesto edildi

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – İstanbul, Adana, Manisa ve Elazığ’da düzenlenen gösterilerle Paris katliamı ile Silopi’de 3 kadın siyasetçinin katledilmesi protesto edildi.

İSTANBUL

Kongreya Jinen Azad (KJA) İstanbul Koordinasyonu, Paris Katliamı’nın 3’üncü yıldönümünde 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez başta olmak üzere devlet şiddeti sonucu katledilen kadınları anmak için Karadeniz Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Barış Anneleri Meclisi ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyelerinin de destek verdiği açıklamada, “Özyönetimle örgütleniyoruz, seraların ruhuyla özgürleşiyor” ve “Kadın katili devlet” yazılı pankartlar açıldı. Devlet tarafında katledilen kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, “Jin jiyan azadi” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı.

Kadınlar adına açıklamayı KJA Koordinasyon üyesi Peri Adanmış yaptı. Yas tutmayacaklarını, direnen kadınların mücadele kararlılığı ve direniş ruhuyla yürüyeceklerini vurgulayan Adanmış, “Devlet bilinçlenen ve direnen örgütlü kadından, Kürt kadın iradesinden korkuyor” dedi. İki gün önce Silopi’de devlet tarafından katledilen Seve Demir, Pakize Nayir ve Fatma Uyarı da hatırlatan Adanmış, “Devrimci kadınların hepsi onurlu duruşları ile kendilerini Kürt kadının özgürlük mücadelesine adadılar” diye konuştu.

‘Yeni yaşamı birlikte kuralım’

Mirabel Kardeşler’den Roza’lara Sakine’lerden Arin’lere, Ekinlere ve en son katledilen Seve Demir, Pakize Nayir ve Fatma Uyara kadar özgürlüğün kadınlarını selamladıklarını dile getiren Adanmış, onların sahasında direnişi yükselteceklerini ve Sakine’lerden başlayan mücadeleyi sürdüreceklerine, kadınlar olarak söz verdiklerini vurguladı. Onların direnişçi ruhları ile tüm kadınları, daha fazla örgütlemeye ve daha çok mücadele etmeye çağırdıklarını belirten Adanmış, tüm dünya kadınlarına, “Gelin bu mücadeleyi yükseltelim ve bu faşist, kadın düşmanı, insanlık düşmanı İŞİD’leşen iktidarı yok edelim. Yeni yaşamı kuralım” çağrısı yaptı.

Üst geçide pankart asıldı

Barış için Kadın Girişimi ( BİKG) de, Silopi’de katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi için Zincirlikuyu’da bulunan bir üst geçide, “Pakize, Seve, Fatma… Üzgünüz, Öfkeliyiz. Silahlar sussun, barış konuşsun!” yazılı pankartı astı. Kadınlar, ardından, “Cenazelerin bile gömülemediği bu savaş ortamına artık yeter diyoruz, barış için ses çıkarmaya devam ediyoruz” dedi.

ELAZIĞ

KJA Elazığ bileşenleri, Silopi’de 3 kadın devrimcinin katledilmesini protesto etmek için Hozat Garajı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına, DBP, HDP, EMEP ve FÖÖDER katıldı. Açıklamayı HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Semra Çelik okudu. Saray darbesiyle geliştirilen savaş konseptinin yoğun bir şekilde devam etmekte olduğunu ifade eden Çelik, “Siyasetin her alanında çöküş yaşayan Saray ve AKP, İŞİD terörünü tırmandırarak sonuç olacağını düşünüyor. Birçok il ve ilçeleri kuşatarak katliam ve infaz ve çökertme planlarıyla en temelde direnen kadınlar hedef alındı. Çeteler, örgütlü kadın mücadelesinden korktukları için Silopi’de 3 kadın siyasetçi infaz edilerek bir kez daha ortaya çıktı” dedi.

9 Ocak’ta Paris katliamı ile hedef alınan kadın özgürlük mücadelesi bugün İstanbul, Sur, Cizre Silopi’de infazlara devam ettiğini belirten Çelik, “Devlet, Silopi’de 3 kadın siyasetçi katledilmesi ile kadının örgütlü mücadelesini teslim almaya çalışıyor. Kürdistan’da devlet eli ile yürütülen kirli savaş artık savaş olmaktan çıkmış. Bir insanlık mücadelesine dönüşmüş. Eli kanlı çeteler tarafından insanlar evinin önünde katledilmektedir, cenazeler günlerce evlerini önünde bekletilmektedir ve günlerce cenazeler defnedilmesine izin verilmiyor” diye ifade etti.

Elazığ’ın Karakoçan (Dep) ilçesinde ise HDP ve DBP kadın meclis üyeleri sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü il ve ilçelerde ve Silopi’de yaşanan kadın katliamı kınamak amacıyla basın açıklaması düzenledi. Karakoçan Belediye Eşbaşkanı Cennet Ayık, “Devlet kadın, çocuk ve yaşlı demeden en temel ihtiyaçları bir yana halk zor şartlar altında yaşam mücadelesini devam ediyor. Yine en temel insani değerler hiçe sayılmakta. Cenazeler yerlerde sürüklenmekte ve günlerce cenazelerin defnedilmesine dahi izin verilmeyerek sokaklarda kalmaktadır” dedi.

ADANA

Adana Kadın Platformu üyeleri, 3 Kürt siyasetçi kadının katledilmesini kınamak amacıyla İnönü Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Sağanak yağış altında konuşan platform üyesi Sevil Aracı Bek, Temmuz ayında bu yana polis ve asker tarafından 79 kadının katledildiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı’nın “kadın, çocuk demeden gereği yapılacak” sözlerinin Kürdistan’da tanklarla ve toplarla yerine getirildiğini söyleyen Aracı, kadınlar olarak ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunacaklarını dile getirdi. Aracı, “Sêvê, Fatma ve Pakize mücadelemizde yaşıyor ve yaşatmaya devam edeceğiz ” dedi.

Meşaleli yürüyüş

Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Adana’da Kongreya Jinên Azad (KJA) ve Adana MEYADER Temsilciliği tarafından yapılan meşaleli yürüyüşle anıldı. Yürüyüş öncesi Gülbahçe Mahallesi’nde bulunan Gülbahçe Taziyeevi’nde bir araya gelen yurttaşlar, burada sinevizyon gösterimine katıldı. Gösterimin ardından grup, meşalelerle yürüdü. Gecenin karanlığını ellerindeki meşalelerle aydınlatan kitle sık sık, “Biji Serok Apo”, “Şehid namirin” ve “Jin jiyan azadi” sloganı atıp, alkış ve zılgıtlarla yürüdü. Kitle, Obalar CAddesi üzerinde bulunan Gül Taksi önünde yürüyüşü sonlandırdı.

MANİSA

Manisa’nın Saruhanlı ilçesi Kurtuluş Mahallesi’ndeki Belediye Düğün Salonu önünde bir araya gelen yurttaşlar, Silopi’de katledilen Kürt kadın siyasetçilerin fotoğrafının olduğu pankart açarak yürüyüşe geçti. Grubun yürüyüşü Kurtuluş Kent Meydanı’na kadar sürdü. Grubun ilerlemesi polisler tarafından meydanda engellendi. Burada açıklama yapan HDP Manisa İl Eşbaşkanı Hatice Aslan, “Halkımız partisine ve mücadelesine bağlıdır. Bunu Kobané’de ve tüm direniş alanlarında ispatlamıştır. Kimse bu halkı asla korkutamaz. Önderimiz Öcalan’ın tecrit edilerek Kürtlerin esaret altına alınmak istenmesini protesto ediyoruz. Müzakere sürecinin bir an önce başlatılmasını istiyoruz” dedi.
Kitle yapılan açıklamanın ardında 5 dakikalık oturma eyleminin ardından eylemini sonlandırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here