Anasayfa Haber Devrimci mücadele içinden gelen çok sayıda isim HDP’nin barajı yıkması için sorumluluk...

Devrimci mücadele içinden gelen çok sayıda isim HDP’nin barajı yıkması için sorumluluk üstlendi.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi, ilk kez parti olarak katılacağı genel seçimlerde listelerinin yarısında kadın adaylara yer verdi.

Azınlıklara yapılan vurgunun da dikkat çektiği listede, HDP’nin barajı aşma stratejisi doğrultusunda Kürt siyasi hareketinin dışına açıldığı ve Türkiye solunun önde gelen isimlerine seçilebilecek yerlerden yer verdiği dikkat çekiyor.

Bu çerçevede, Adana’da 1. sıradan aday olan Sosyalist Demokrasi Partisi Genel Başkanı Rıdvan Turan ve ÖDP’nin kurucularından daha sonra EDP şimdi YSGP ‘li olan, halen HDP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Saruhan Oluç gibi isimler öne çıkıyor.Devrimci Yol hareketinin önemli isimlerinden Eski Merkez komite üyesi Ali Alfatlı Manisa 1.sıra, Fatsa Devrimci yol davası sanıklarından Ahmet Cevat Güney, Ordu’dan1.sıra Menduh uyan Ankara’dan Artvin 1.sıra adayı Devrimci yol hareketinin militanlarından Recep Demirci,  aday oldular .Barajı yıkmak için sorumlu davranan onlarca devrimci görev aldı,

Listede İstanbul’dan aday olan Dev-Genç’in eski liderlerinden Abdullah Bülent Uluer ve Ankara’dan aday olan, 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Aydın Çubukçu da var.İzmir’de bu kez Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü‘ ilk sırada.

Dikkat çeken bir başka konu da kadın adayların sayısı. HDP listesinde toplam 543 adaydan yaklaşık 270’i, yarıya yakını kadınlardan oluşuyor. PKK”nin kurucularından Kemal Pir’in yeğeni Ziya Pir Diyarbakır’dan, Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan Urfa’dan 2. sıradan aday.

Alevi örgütlenmelerinde yönetici olan üç aday listede: Hübyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Mülsüm Doğan.

Aday profillerinde batı illerinden gösterilen isimler arasında yazarlar, akademisyenler, sanatçılar olması da dikkat çekiyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here