Anasayfa Haber Devrimci Yol hareketinin militanı, Kürt halkının yoldaşı, Orhan Keskin mezarı başında anıldı.

Devrimci Yol hareketinin militanı, Kürt halkının yoldaşı, Orhan Keskin mezarı başında anıldı.

Paylaş

PKK öncü kadroları tarafından darbe döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde başlatılan ölüm orucuna katılan ve direnişte yaşamını yitiren Devrimci Yol üyesi Orhan Keskin mezarı başında anıldı.

Darbe dönemi, Diyarbakır Cezaevi’nde işkenceye karşı PKK öncü kadrolarının başlattığı ölüm orucuna katılan Dev Yol üyesi Orhan Keskin, ailesi, arkadaşları ve Dev Yol çizgisinde mücadele eden gençler tarafından mezarı başında anıldı. Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya gelen Devrimci 78’liler Federasyonu üyeleri, üzerinde Keskin’in fotoğraflarının bulunduğu dövizlerle, Keskin’in mezarı başına kadar “Orhan devrimci yolumuzda yaşıyor!” sloganlarıyla yürüdü. Yürüyüşün ardında, Keskin şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra, Keskin’in hayatı ve mücadelesinden kesitler aktarıldı.

Keskin’in karanfillerle süslenen mezarı başında arkadaşları tarafından yapılan konuşmalarda, 28 yaşında yaşamını yitiren Keskin’in Kürt halkının yoldaşı olduğu ve işkenceye karşı insanlık onurunu savunduğu ifade edildi. Keskin’in yaşaması halinde bugün Kobanê’de Kürt halkının yanında savaşta olacağı vurgulandı.

Orhan Keskin kimdir?

1956 yılında Ardahan’da doğan Orhan Keskin, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde lise öğrenimi görürken devrimci düşüncelerle tanıştı. Daha sonra Van’ın Tatvan ilçesine giden Keskin’in devrimci hareketle ilişkisi burada başladı. Daha sonra, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nde öğrenim görmeye hak kazandı. Ancak Keskin, üniversite yerine, Kürdistan illerinde devrimci faaliyetlerde bulunmayı tercih etti. Diyarbakır’da 1980 Mayısı’nda polisle girdiği bir silahlı çatışmanın ardından yaralı olarak yakalandı ve cezaevine gönderildi. Cezasının bitmesine çok az bir süre kalan Keskin, Diyarbakır Cezaevinde 14 Ocak 1984’de tekrar başlayan ölüm orucuna katıldı. Direnişinin 40’ıncı günü fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Kendisine geldiğinde koluna takılan serumu söküp attı. Mart 1984’de 50. güne ulaşan ölüm orucu, taleplerin kabul edilmesiyle son buldu. Derinişin bittiği akşam Keskin hastanedeydi ve 3 Mart 1984 tarihinde yaşamını yitirdi. DİHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here