Anasayfa Haber Devrimci Yol Önderlerinden Ali Alfatlı’nın Manisa’da Seçim Çalışmalarını İzledik

Devrimci Yol Önderlerinden Ali Alfatlı’nın Manisa’da Seçim Çalışmalarını İzledik

Paylaş

Özgürlükçü sol’dan Asım Şimşek’ in izlenimleri :Devrimci Yol önderlerinden Ali Alfatlı’ nın HDP birinci sıradan aday olduğu Manisa’ya doğru yola çıkarken işin doğrusu nasıl bir ortamla karşılaşacağımızı çok tahmin edemiyorduk.Kafamızdaki sorular gelişmelere göre ortaya çıkacak gözüküyordu.

Ali Alfatlı ile ilk karşılaşmamız  Alaşehir girişinde buluşmamızla başladı.Yanında  onu hiç yalnız bırakmayan Reşat Namtepe  vardı . Alaşehir Eğitim-Sene birlikte gittik. Fazla kalabalık olmamasına rağmen farklı düşünen kamu çalışanlarıyla bir araya gelinmişti.Toplantıya Manisa’ dan katılan kamu çalışanları yanı sıra   KESK’te 4.dönem Genel Başkanlık yapmış Sami Evren de bulunuyordu.

Ali Alfatlı adaylık süreci ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı.Sonra Sami Evren  genel olarak Türkiye deki siyasal süreç hakkında düşüncelerini ifade etti ve arkasından sorulara geçildi.

Fazla yabancı olmadığımız sorular  sorulmaya başladı.AKP ile Kürtlerin  (HDP) nin seçim sonrasında anlaşabileceklerini  ima eden soruların yanı sıra ,daha açık bir dille Kürtlere güvenmedikleri dile getirenler bile oldu.

Alfatlı,  seçimler sürecinde devrimcilerin gelişmeleri dışarıdan seyretmelerini doğru görmediğini ,genel demokrasi mücadelesine katkı sunmalarının bir görev olduğunu vurguladı. HDP nin ortaya koyduğuseçim bildirgesini önemsediğini , halka seçimlerde bir seçenek sunduğunu ifade etti.HDP nin seçim bildirgesinin birkaç kişinin kaleme aldığı bir bildirgenin ötesinde  Türkiye’ deki devrimci demokrat ,sosyalist kesimlerin,kadınların ,ekoloji mücadelesi içinde olanların,kim sisitemle sorun yaşıyorsa ,ayrımcılığa uğruyorsa ,itiraz ediyorsa  bu konuların alt alta  yazıldığı bizzat sorunu yaşayanların kendilerini ifade ettikleri talepler manzumesi olduğunu anlattı. ‘Emek, demokrasi ve barış yıllardır hep birlikte altını çizdiğimiz demokratik taleplerdir.Bu taleplerin hiç birisine itiraz edilemeyeceğini,aksine daha da geliştirilebileceğini düşünüyorum.Bu talepler için mücadele etmek sosyalizm ideali olanlarla çelişmez aksi  sosyalist mücadeleyi güçlendirir.’

Alfatlı’ nın sakin, gergin olmayan ,mütevazi kişiliğinin  salonda bulunanlara daha da güven verdiğini söyleyebiliriz. AKP ye karşı güçlü bir barikatın adresinin bugün için HDP olduğu konusunda genel bir hem fikirlik  toplantıda ortaya çıkmaya başladı. Diğer taraftansa HDP nin CHP yi  olumlu etkilediğini ifade edenler oldu.

Eğitim-Sen’in ne kadar önemli bir örgüt olduğu bir kez daha anlaşılıyor.En ücra köşelerde   demokrasi güçlerinin toplaştığı ,buluştuğu mekanların varlığı  herkese eminim iyi geliyor. Bu duygularla  Alaşehir’den ayrılıyoruz.

Daha sonraki gün ilk durak Soma olarak planlandı. Somaya doğru yola çıktığımızda insanın için acıtan bir duygu insanın yüreğini adeta eritiyor.Madenci Heykeline yaklaştıkça  301 emekçinin  katline neden olan gelişmeler olup bitenler film şeridi gibi  birkaç saniyede  yeniden yaşanıyor.

Para kazanmak için devletle iş birliği yapan şirketlerin adeta organize bir örgüt gibi davranarak işlediklerinin  cinayet olduğunu anlatabilmek   o kadar da kolay değil .Gerçekler ve zamanın işçi sınıfı bilincini değiştireceğine  inanarak toplantı salonuna doğru giriyoruz.

İlk durak HDP Soma ilce örgütü.Toplantı gündemi  sandık güvenliği  başta olmak üzere,müşahitlerin çalışmaları, ilçede yapılacak faaliyetlerin organize edilmesi, 10 mayıs  mitingi ,16 mayıs mitingi 13 mayıs anma ve etkinlikler  bir bütün halinde değerlendirildi.Hafta içerisindeki ilk miting katliamda yaşamını kaybeden işçi yakınları ve onların sosyal haklarını takip eden  Sosyal Haklar  Derneğinin düzenlediği miting ,diğeri DİSK-KESK-TTB-TMMOB  tarafından organize edilen miting. Her ikisinede katılma kararı özellikle   13 mayıs  anmalarına aktif katılım kararı alındı.

11245510_1625823350965102_4157264681115012660_n

Örgütsel faaliyetlere çekidüzen verilen bir toplantıyı tamamlama rahatlığı ile Manisa İl Eş Başkanı Sait Taycı HDP ilçe örgütü üyelerine teşekkür etti.Ve bizi Sosyal Haklar derneğinde bekleyenler  olduğunu hatırlatarak salondan ayrıldık.

Sosyal Haklar Derneği  ara sokakta bir apartmanın  girişine levhasını asmış.Kapı önünde genç insanlar oturuyorlar.Emek mücadelesinde yıllardır tanıdığımız ,devrimci demokrat insanlarla karşılaşıyoruz.Kamil Kartal ,Ayşegül öğretmen ilk göze çarpanlar. Kamil nerede bir emekten yana mücadele varsa kendini oraya     adayan bir isim ,katliamda yaşamını kaybeden insanların  haklarını korumak ve geliştirmek için kurulmuş derneğe öncülük ediyor.

11209600_1625823440965093_1204494133724546063_n

Sıcak bir karşılamadan sonra toplantı salonuna geçtik. Sosyal Haklar Derneğinin çalışmaları konusunda bilgilendirildik.Soma için derneğin gerekli olduğu her yönüyle ortaya konuldu. Katliamda yakınlarını kaybeden insanların sorunlarını,haklarını  ayrımsız takip eden bir çalışma hepimizi memnun etti. 10 mayıs ve 13 mayıs etkinlikleri hakkında bilgi verildi 10 mayıs miting kararının çok önce karar altına alındığı bilgisi verildi ve 16 mayıs mitingiyle  birleştirebilseydik iyi olacaktı dediler. Seçimler öncesi acılar üzerinden siyaset  yapılmasının doğru olmadığı vurgulandı.Acıları insanlara yaşatanların Anma Gününü  istismar edeceklerine yönelik kaygılar dile getirildi.Çok sayıda genç insanların katıldığı toplantıda  itibar kaybeden AKP nin   Emniyet  ve Kaymakamlık üzerinden  süreci istismar etmeye başladığı  kaygısı genel kanat haline gelmiş gözüküyor

HDP il Eş Başkanı Sait Taycı 10 mayıs mitingine de katılacaklarını ifade etti. Sosyal Haklar Derneği yetkilileri seçimler sürecine yönelik ise gönüllerinin HDP de olduğunu ikili üçlü sohbetlerde bu konudaki düşüncelerini ifade ettiklerini ,ancak derneğin herhangi bir siyasi partiyi desteklemelerinin  doğru olmayacağını ifade ettiler .Kitle örgütlerinde farklı siyasi düşüncelerin varlığından bahsettiler. HDP nin iş güvenliği ve çalışma yaşamına dair seçim bildirgesinin doğru tespitler yaptığını belirtiler.

Sorunlar soruları ,sorular yeni sorunları ortaya çıkarıyor. Çaylarımızdan son yudumları içtiğimizde  zaman gece yarısına çoktan ulaşmıştı .Olumlu izlenimle dernekten ayrılmanın mutluluğunu yaşayarak vedalaştık.

Sonraki gün Akhisar da esnaf ziyareti yapılacak, pazar yerinde bildiri dağıtılacak, Hıdrellez nedeniyle piknik alanında halkla buluşulacak,  akşam  Akhisar da ilk seçim bürosu açılacak  sonrası da Akhisar Eğitim –Sen de kamu çalışanlarıyla buluşulacak. Yoğun bir gün olacak ancak yorgunluğa değen bir çalışmanın içinde olmak yorgunlukları  galiba hissettirmiyor.

Seçim otobüsünün   caddenin başında  müzik eşliğinde anonsu çok dikkat çekiyor. ’Seni Başkan Yaptırmayacağız’ dendiği zaman insanların mutlu olduğunu hemencecik gözlemleyebiliyorsunuz. Biz’ler meclise  müziği  eşliğinde yol alıyoruz.  Alfatlı  her dükkana tek tek giriyor,   kendini tanıtıyor  ve destek istiyor.Akhisar’ın yerlisi olması önemli bir avantaj,  çoğu tanıdık,  Alfatlı yıllardır devrimci mücadele içinde olmuş, içlerinden birisi.

Hayatı boyunca demokrasi mücadelesi içinde olan her dönemin koşullarına göre mücadele eden inatla demokrasi mücadelesine devam eden birisinin  yeniden sokaklarda  olması çok iyi  geliyor insana,  68’li  yıllarda  Dev Genç  mücadelesinden, Türkiye Halk Kurtuluş parti deneyiminden, Devrimci Yol önderliğinden  günümüze kadar  yaşamı mücadeleyle dolu bir insanın mütevazice en önde bildiri dağıtması, HDP ye her yerde saldırıların olduğu bir ülkede bu sorumluluğu üslenmesi  herkese güven veriyor.

Öğle sıcağı ekibi oldukça yordu, kısa bir soluklanma dan sonra  tekrar   ziyarete  devam edildi. Pazar yerinde bildiriler tezgahların üzerinde yerini çoktan almaya başladı bile ,hiç tepkiyle karşılaşılmadı en fazla bildiriyi almayanlar oluyur onun ötesinde bir tepki yok aksine ilgi,  ürkekte olsa insanlarda bir ilgi var.İlginin verdiği moralle  pazar yerinden ayrılıyoruz.

7-8 km uzaktaki piknik alanına doğru yola koyulduk,  kırsal alan yem yeşil,,, üzüm bağları arasından geçiyoruz. bazılarını soğuk vurmuş zararın çok olduğunu konuşuyor üreticiler. Hıdrellez alanı çok kalabalık, ağaçların  gölgesine göre konumlanmış masalar, çoluk çocuk kadın erkek tam bir panayır havası. Girişte MHP seçim otobüsüyle karşılaştık,  biraz yüzümüz ekşise de   onlar ordaydı. Bizim otobüsümüzde müzik eşliğinde alana girdik,  masa masa  sohbete bildiri dağıtmaya başladık. Alfatlı çoğunu tanıyor , kısa sohbetlerle destek istiyor , zaman geçtikçe ilgi artıyor , masalarına uğramamızı isteyenler arttıkça moralimiz düzeliyor,bu arada MHP aracının alandan ayrılması  gerginliği ortadan kaldırıyor. Ve devam ediyoruz  insanlarla sohbete  alan çok geniş   kır çiçeklerinin içinde  temiz havaya karışmış mangal dumanı ve  burnumuza gelen ızgara kokularıyla  çalışmamızı  tamamlıyoruz.

image1

Akşamın serinliği kendini hissettirmeye başladı bile.  Mahalleye geldik seçim bürosunun sokağı çoktan hazırlanmış bayraklar asılmış.  Mahalle halkı  bizi alkışlarla karşılıyor.

İl eş başkanı, Deniz Gezmiş ve arkadaşları için saygı duruşuna  davet ediyor.,içimizdeki isyanı ifade eden derin bir sessizlik  saygı duruşu boyunca devam ediyor.image1 (1)

Sonra mikrofon Eski KESK genel başkanı Sami Evren’e uzatılıyor, kısa ve öz , günün yorgunluğuna denk düşen coşkulu  bir konuşmayla  seçim bürosu açılışı gerçekleşiyor.


20150506_202541

Halaylarla  coşku devam ederken biz  Akhisar Eğitim-Sen’ e doğru hareket ediyoruz.

Toplantıya Akhisar’da yıllardır emek mücadelesi içinde olan  Gürsel Gönül’le birlikte gittik.Lokalde kamu çalışanlarıyla buluştuk. .Alfatlı aday olma sürecini kısaca özetledi. Kendisinin daha önce HDP ye üye olmadığını  ancak daha önce ifade ettiği düşünceleriyle de çelişen bir durum olmadığını ifade etti.Demokrasi mücadelesi için geniş bir birlikteliğin olması gerektiğini farklı zeminlerde yazdığını,söylediğini anlattı.Adaylık teklifinin geçmişte cezaevinde birlikte bulundukları,tanıdığı arkadaşları tarafından önerildiğini söyledi. Bu konuda zaten HDP nin doğru bir adres olduğunu düşündüğünü söyledi.Böyle bir sorumlulukla adaylığı kabul ettiğini belirtti.11150918_1625822604298510_6756764538401070023_n

Kendisine  ‘sosyalist düşüncelerden vaz mı geçtin’ soruları sorulduğunu da belirten Alfatlı böyle bir şeyin söz konusu olmadığını aksine bütün sosyalistlerin HDP ye omuz vermelerinin devrimci bir görev olduğunu belirtti.Ortada başka bir gerçekliğinde olmadığını söyledi.

HDP nin bugün ortaya koyduğu Seçim Bildirgesiyle geçmişte Devrimci Yolun çıkardığı  bildirgenin  bugün için  benzerlik ifade ettiğini belirtti.

1977 de MC iktidarına karşı  Devrimci Yolun yayınladığı Tek Yol Devrim Başlıklı bildiriden bahsetti.Bazı bölümlerini hatırlattı.(sözlü olarak yapılan  bu hatırlatmalar özgürlükçü sol tarafından not olarak  eklenmiştir.)

Bildiriden bazı bölümler.

*   İşçilerin üzerindeki bütün baskılar kaldırılmalıdır. Kadın-erkek işçi ayrımı gözetmeksizin eşit işe eşit ücret verilmelidir. İşsizlik ortadan kaldırılmalıdır. Genel grev hakkı yasallaşmalıdır. Çırakların çalışma süresi 6 saate düşürülmelidir

* Kadın-erkek eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik yasal güvenceler getirilmelidir. Kadının ekonomik bağımlılığını ortadan kaldıracak madii ortam yaratılmalı, kadınların her alanda erkeklerle eşit söz ve karar sahibi olması sağlanmalıdır.
*     Bugünkü devlet yapısı içinde yer alan tüm faşist yasa ve kurumlar; MİT, Kontr-Gerilla, Toplum Polisi Teşkilatı vb. gibi tüm gizli ve açık örgütler kapatılmalı, bunların sorumluları ve işkenceciler cezalandırılmalıdır

* Ekonomik tedbirler ve yatırımlar halkın temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak gündeme getirilmelidir. Bankalar, sigorta şirketleri, tüm mali kurumlar, dış ticaret, yerli ve yabancı tekeller, emekçi halk iktidarı tarafından devletleştirilmelidir. Kır ve şehirler arasındaki farklı ekonomik, sosyal, kültürel yapıya son verilmelidir.

 *      Kürt ulusu üzerindeki ırkçı, şovenist ve faşist baskılar kaldırılmalıdır. Kürt ulusunun kendi kaderini tayin serbestisi kayıtsız şartsız tanınmalıdır. Kürt halkının ulusal-demokratik kültürel özgürlükleri sağlanmalıdır.    

    Başta Kürt ulusu olmak üzere, tüm ulusal azınlıklara kendi dillerini kullanma ve kültürlerini geliştirme özgürlükleri tanınmalıdır.
Tüm kamu hizmetleri, toplumsal ihtiyaçları karşılayacak biçimde devlet tarafından gerçekleştirilmelidir.  *Devrimci yol  1977. Bildirisinden alınmıştır.

Bugün için  demokrasi mücadelesi ya da derinleşmesi muhtemel devrimci mücadelelerde devrimcilerin kuracakları  barikatın Kürt özgürlük hareketiyle birlikte olması gerektiğine inandığını vurguladı.

Toplantı olumlu  bir şekilde tamamlandı. HDP’ nin başarısı için çalışmalar içerisinde olunması gerektiği fikri öne cıktı. Manisa da seçimi kazanmanın ,aynı zamanda  barajın aşılmasına katkı sunacağı ifade edildi .

Son toplantı ve etkinlikte böylelikle tamamlanmış oldu .Bu yoğun temponun hızını artırarak devam edeceği şimdiden belli.  Biz çalışma yapan arkadaşlara başarı dileklerimizi  ifade ettik ve Akhisar’ dan ayrıldık.

 

 

 

 

    

                   

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here