Anasayfa Haber Devrimci Yol’un lidelerinden HDP Manisa adayı Ali Alfat’lı :HDP’de mücadeleye devam’

Devrimci Yol’un lidelerinden HDP Manisa adayı Ali Alfat’lı :HDP’de mücadeleye devam’

Paylaş

HDP’nin Manisa milletvekili adayı Dev Yol’un önde gelen isimlerinden Ali Alfatlı, aynı zamanda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mücadele arkadaşı. Öcalan ile birlikte 1974’te Ankara Demokratik Yüksek Öğrenim Öğrenci Derneği’ni (ADYÖD) kuran isimlerden olan Alfatlı, “Yiğit yoldaşımın yolunda mücadeleye, devrimci mücadeleye devam” diyor.

“Yeni yaşam” şiarı ile hazırlandığı seçimlerde, sistem partilerinin kullandığı şiddet dilinin aksine, cinsiyet özgürlükçü ekolojik paradigması ile öne çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP), aynı zamanda, milletvekili adayları ile de farklılık gösteriyor. Türkiye’nin hemen her ilinden çok sayıda genç, kadın, işçi, köylü adayları ve kullandığı, “Biz’ler meclise” sloganı ile örtüşen HDP’nin kuşkusuz en dikkat çeken adaylarından biri de Manisa adayı Ali Alfatlı. Sosyalist mücadelenin 1970’lerdeki öncü isimlerinden olan Devrimci Yol’un Merkez Komite üyesi Alfatlı, PKK’nin kurucularından Haki Karer, Kemal Pir ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’la birlikte mücadele etti.

Devrimci mücadele ile 1969’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdiğinde tanışan Alfatlı, gençlik örgütlenmesine katıldı ve görüşleri nedeni ile bir süre Mamak Cezaevi’ne girdi. Cezaevinden çıktıktan sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan ile birlikte 1974’te Ankara Demokratik Yüksek Öğrenim Öğrenci Derneği’ni (ADYÖD) kuran Alfatlı, 1972 ve 1973 yıllarında yine gençlik çalışmalarına katıldı. O günleri anlatırken, “Gençliğin neşesi ve coşkusu vardı hepimizde” diyen Alfatlı, gençlik örgütlenmesinin Anadolu’ya açılmasında da etkin rol oynadı. Elazığ ve Dersim’den sonra 1976’da Karadeniz’de Dev Yol için çalışmalarda bulunan Alfatlı, 1977’de ise Ege Bölgesi’nde devrimci mücadelenin neferi oldu. 1980’de tutuklanan ve uzun yıllar cezaevinde tutuklu kalan Alfatlı, cezaevinden çıktıktan sonra Akhisar’da yaşamaya başladı.

DİHA’ya konuşan Alfatlı, PKK Lideri Öcalan ile ilk tanışmasının gençlik çalışması yıllarında olduğunu anlattı. Alfatlı, 1972’de Mahir Çayan ve arkadaşlarının Kızıldere’de katledilmesini üniversitede protesto ettiklerinde Öcalan ile birlikte yargılandıklarını söyledi. ADYÖD’ün örgütlenmesinde etkin rol aldıklarını ve 1974 yılında ADYÖD’ün yönetiminin antidemokratik yollardan seçilmesine tepki gösterdiklerini kaydeden Alfatlı, her üniversiteden 3 yönetici olsun yönündeki önerilerinin kabul edildiği ve bütün okullarda yapılan seçimler sonucunda üst yönetimin belirlendiğini söyledi. Belirlenen üst yöneticilerden birinin de PKK Lideri Öcalan olduğunu belirten Alfatlı, üniversite yönetiminin faşist öğrenciler ve devrimci öğrenciler arasındaki çatışmaları bahane ederek derneği kapattığını anlattı. ADYÖD’ün kapatılmasının ardından yönetici öğrencilerin de gözaltına alınarak tutuklandığını ve Mamak Cezaevi’ne gönderildiğini belirten Alfatlı, gözaltına alınıp tutuklanan ve cezaevine konanlar arasında kendisinin ve Öcalan’ın da olduğunu söyledi.

‘Öcalan’la birlikte hareket etmiştik’

Daha sonra yeni yönetim ile derneğin yeniden kurulduğunu anlatan Alfatlı, “Öne çıkan gençliği örgütleyen arkadaşların içindeydik, birlikte mücadele ettik. Toplantılarda konuştuğumuz tartıştığımız konuların başında gençlik örgütlenmesi ve içeriği gelirdi. Mesela, ABD’li diplomat Henry Kissenger, Türkiye’ye geleceği için ADYÖD bütün okullarda boykot kararı aldı. Biz boykot kararına katılmıyorduk. Çünkü bu okulları boş bırakmak demekti. Okulları faşistlere bırakmak demekti. Gerçekten de öyle oldu o gün okullarda faşist saldırılar oldu. Biz haklı çıkmıştık. Öcalan’la o dönemde birlikte hareket etmiştik. O zaman da politik öngörülerimiz doğru çıkmıştı” dedi. Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nde tutulmasına da tepki gösteren Alfatlı, “Öcalan’ın serbest bırakılmasını istiyorum, tüm politik tutsaklar özgürlüğüne kavuşturulmalı. Bu konuda çok netim” dedi.

‘HDP’de mücadeleye devam’

Bugün gelinen politik atmosferi de değerlendiren Alfatlı, Dev Yol çizgisinin bugün geldiği noktaya dair konuşma gereği duymadığını belirterek, AKP’yi geriletmenin tek yolunun HDP olduğunu söyledi. “Bugün kapitalizme karşı mücadele ediyorum” diyen her kesimden insanın HDP’ye oy vermesi gerektiğini vurgulayan Alfatlı, “Öcalan birlikte mücadele ettiğim yiğit bir arkadaşımdı. Devrimci bir arkadaşımdı. Yiğit yoldaşımın yolunda mücadeleye, devrimci mücadeleye devam. HDP’de mücadeleye devam” dedi. HDP’nin barış sürecinin inşasında önemli bir rolü olduğunu belirten Alfatlı, barışa ve demokrasiye inanan herkesimden insanın HDP’ye oy vermesi noktasında çağrıda bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here