Anasayfa Forum Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi haremlik selamlık ayrıldı

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi haremlik selamlık ayrıldı

Paylaş
  • DİYARBAKIR (DİHA) – İlahiyat Fakültesi Dekanı Abdulkerim Önalan, karma eğitim görülen fakültede kadın ve erkek öğrencileri, ayrı sınıflara ve ayrı kantinleri kullanacak şekilde ayırdı. Duruma tepki gösteren öğrenciler ise Hizbullahçıların saldırısına maruz kaldı.
Diyarbakır Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Abdulkerim Önalan, başlayan 2015-16 eğitim-öğretim yılı ile birlikte karma eğitim görülen derslikleri haremlik, selamlık şekilde ayırdı. Kantinleri dahi kadın ve erkek öğrenciler beraber kullanmasın diye ayrılmasına tepki gösteren öğrencilerden biri ise Hizbullahçı olarak bilinen bir grubun saldırısına uğradı.

‘Rektörlüğün haberi yok’

Yeni eğitim- öğretim yılında bu durumla karşılaşan 30’a yakın İlahiyat Fakültesi öğrencisi, dersliklerin ve kantinlerin bölünmesine tepki gösterdi. Duruma ilişkin Rektörlüğe çıkan öğrenciler, rektörlükten “Bizim böyle bir karardan haberimiz yok. Rektör şuan dışarıda. Geldiğinde rektörle görüşüp size olumlu ya da olumsuz haber vereceğiz” yanıtı verildi.

Duruma ilişkin Dekan Önalan ile de görüştüklerini ifade eden ve Önalan’a dilekçe yazacaklarını söylediklerini belirten öğrenciler, dekanın kendilerine “Ben bu kararı kendi inisiyatifimle aldım. Gerekirse bu yolda şehit dahi olurum. Elimde bin tane dilekçe var” dediğini ifade etti.

‘Hizbullahçılar saldırdı’

Duruma tepki gösteren öğrencilerden birine ise ikindi namazı sonrası Hizbullahçı olarak bilinen kişilerin saldırısına uğrayan öğrenci, ” Üniversite Camisi’nde namaz kıldıktan sonra Hizbullahçı olarak bilinen bir grup öğrenci bana saldırdı. Biz bu eğitimin böyle olmasını istiyoruz. Konu hakkında bir daha itiraz etmeyin” diyerek tehditler de bulunulduğunu söyledi.

Yaşanan duruma ilişkin öğrenciler gerekli kurumlara itiraz dilekçeleri göndereceğini söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here