Anasayfa Haber DİHA ‘ya ”sus ” baskını yapılıyor.Halkın haber almasına engel olanlar gerçek haberlerden...

DİHA ‘ya ”sus ” baskını yapılıyor.Halkın haber almasına engel olanlar gerçek haberlerden korkanlardır.

Paylaş

Diyarbakır’da polis, DİHA, Azadiya Welat, Kürdi-Der ve Aram Yayınları bürolarına baskın düzenledi. Baskında, 32 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, polis araçlarına bindirilerek, sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yılmaz: Baskın yaptıkları yerin basın kuruluşu olduğunu biliyorlar

bianet’e açıklama yapan Özgür Gündem editörü Sedat Yılmaz, DİHA ve Azadiya Welat çalışanı 32 gazetecinin gözaltında olduğunu söyledi. Yılmaz gözaltı sayısının 60’a yakın olduğunu, Kürdi-Der eğitmenleri ve öğrencierinin de gözaltında olduğunu da belirtti. Ancak Kürdi-Der’den kaç kişinin gözaltında olduğunu öğrenemediklerini söyledi.

Polisin baskın yaptığı yerin basın kuruluşu olduğunu belirten Yılmaz, Dyarbakır Büro’dan aldığı bilgiyi şöyle aktardı: “Baskına gelen polis önce yakınlarda bir patlama olduğunu ve arama yapacaklarını söylemiş. Arkadaşlarımız arama kararı sormu;ş arama kararı olmadığı ortaya çıkmış. Ardından makul şüphe gerekçesini göstermişler ve arama kararını daha sonra alma yoluna gitmişler. Avukatlarımız büroya sokulmadığı için yazılı arama kararı var mı bilmiyoruz”.

Kapılar kırıldı

Avukatlar baskın sonrası büroya girebildi. Avukatların basına dağıttığı fotoğraflarda baskın sonrası görüntülerde büronun kapılarının kırıldığı görülüyor.

Arama kararı 17:30, olay saati 17:40

DİHA avukatlarından Mahsum Kaya arama kararına ulaştıktan sonra şu bilgiyi verdi: “Arama kararı saati 17.30 olarak görünüyor; aramaya neden olan olay saati 17.40”. Kaya ayrıca basılan mekanın dernek binası olduğunu, derneklerin arama izninini savcılıktan değil valilikten alınması gerektiğini de açıkladı.

 

Gözaltına alınanlar

32 DİHA ve Azadiya Welat çalışanından gözaltında olduğu doğrulanabilenlerin isimleri şöyle: Ferah Kılıç, Meltem Oktay, Ramazan Ölçen, Zafer Tüzün, Zeynel Abidin Bulut, Besalet Yaray, Ferit Köylüoğlu, Mahmut Rubanas, Aziz Oruç, Müjdat Can, Dicle Müftüoğlu, Reşit Bayram, Ömer Çelik, Devren Toptaş, Mazlum Dolan, Nurettin Akyıldız, Siyabend Yaruk, Ercan Bilen.

Haber yapmak isteyen muhabirler de gözaltına alındı

Jinha çalışanı gazeteci Beritan Canözer, twitterdan baskın haberini yapmak için DİHA bürosuna gelen Özgür Gün TV ve JİNHA muhabirlerinin de gözaltına alınarak TEM’e götürüldüğü bilgisini geçti.

Operasyon iki saldırı sonrası başladı

Diyarbakır’da akşamüstü Lice ve Hani ilçelerinde 13 mahalleye giriş ve çıkış yasaklandı. Diyarbakır’ın kent merkezinde ise AKP Diyarbakır İl Başkanlığı binasının arkasında bekletilen zırhlı polis aracı ile İl Jandarma Komutanlığı’na doğru hareket halinde bulunan zırhlı asker aracına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Polisin bu saldırıların ardından başlattığı operasyon DİHA ve Kürdi-Der’e kadar uzandı.(HK)

* Fotoğraf: Mahsum Kaya

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here