Anasayfa Haber Dilek Doğan’ın Ardından ‘Mahallenin karakaşlı, karagözlü ve nazlı çiçeğini katlettiler’

Dilek Doğan’ın Ardından ‘Mahallenin karakaşlı, karagözlü ve nazlı çiçeğini katlettiler’

Paylaş

Polisin ev baskınında katlettiği Dilek Doğan’ı anlatan yakınları, “Mahallenin, okulun uzun saçlı, karakaşlı, karagözlü kızı” sözleriyle tanımladıkları Dilek için amca Haydar Doğan, “Nazlı çiçeğimi katlettiler” diyerek, öfkesini dile getirdi.

mr-28-10-15-dilek-doan-portre-haber-haydar-dogan

Maraş Afşin ilçesi Türk Çayırı (Seriz Çayı) Mahallesi’nden 1978 Maraş Katliamı’nın ardından İstanbul’a göç eden Doğan Ailesi’nin 5 çocuğundan biri olan 25 yaşındaki Dilek Doğan, Sarıyer ilçesine bağlı Küçük Armutlu Mahallesi’ndeki evlerine yapılan baskında polis kurşunuyla katledildi. 18 Ekim’de yapılan ev baskınında “Galoş giyin” dediği için katledilen Doğan’ı, babası Metin Doğan, kardeşi Mazlum Doğan, amcası Haydar Doğan ve kuzeni Zilan Doğan, “Dilek yaşam dolu, mücadeleci, hırslı, koruyucu bir insandı” diyerek anlattılar.

‘Asla haksızlıklara göz yummazdı’

Dilek’in koruyucu bir yapıya sahip olduğunu söyleyen babası Metin Doğan, Dilek’in kardeşlerini, ailesini hep koruduğunu, “Bir şey olacaksa bana olsun” anlayışına sahip olduğunu ve her operasyon olduğunda ağabeylerine, kardeşlerine kanat gerdiğini dile getirdi. Baba Doğan, “Dilek paylaşımcı, aynı zamanda kavgacı bir yapıya sahipti. Çok hırslıydı. Kavgacı derken asla haksızlıklara göz yummazdı. Ufak bir hatayı dahi kabul etmezdi” dedi. Kendisinin sol bir davadan cezaevinde iken kızının cezaevi ve mücadele ile tanıştığını söyleyen baba Doğan, kızının devrimcilerle oturduğu mahallede, polisin baskılarına şahit olduğunu, bu yüzdende de polise tahammül edemediğini vurguladı.

‘Nazlı çiçeğimi katlettiler’

 

mr-26-10-15-dilek-doan-portre-haber-baba-metin-dogan-anne-aysel-dogan

Dilek için “Çevresinde sevilen, ılımlı bir insandı” diyen amca Haydar Doğan, ailenin tek kızı olan Dilek’in ailenin gözbebeği olduğunu söyledi. Ailesi kadar çevresi tarafından da çok sevilen biri olduğunu aktaran Doğan, “Hiçbir şey yokken evlere baskın yapıyorlar, kimlikleri alıyorlar, kimliklerinde de bir şey çıkmayınca Dilek’i evinin içinde vuruyorlar. Dilek’i hedef seçtiler. Nazlı çiçeğimi katlettiler. Dilek liseye kadar okudu. Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı o da babası gibi emekçi olarak ailesinin ekonomisine destek sunan bir çiçekti” dedi.

‘Karakaşlı, karagözlü kız’

Katliam korkusu ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklı İstanbul’a göç ettiklerini belirten kardeşi Mazlum Doğan, “Devrimci bir mahallede yaşıyorduk. Devrimci mahallede mücadeleci bir aileden geliyoruz. Dilek’le beraber okula giderdik. Öğretmenleri, mahalleli herkes Dileği çok severdi. O mahallenin, okulun uzun saçlı, karakaşlı, karagözlü kızıydı. Derslerinde başarılı bir öğrenciydi. İki üniversite kazandı ama gitmedi. Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı okuyamadı, çalışarak aileye destek sunuyordu” diye ablasını anlattı.

‘Hepimizin ablasıydı’

mr-26-10-15-dilek-doan-portre-haber-zilan-dogan

Dilek’in kuzeni Zilan Doğan ise, Dilek’in hayat dolu bir insan olduğuna dikkat çekti. Dilek’in paylaşımcı biri olduğunu söyleyen Doğan, “Bir şey aldığı zaman getirip bize gösterir ve bize verirdi. İş arkadaşları, yoldaşları herkes onu iyi bilir ve herkes onu çok severdi” dedi. Dilek için çevresindeki insanlara karşı çok duyarlı biri olduğunu dile getiren Doğan, şunları söyledi: “Birini sıkıntılı gördüğünde hemen gidip sarılır, teselli eder, sorun ve sıkıntılarını dinler, ona yardımcı olmaya çalışırdı. Dilek’in amacı mücadele etmek, direnmekti. İlerde güzel bir yaşamı olmasını istiyordu. Hepimizin ablasıydı. Her şeyini bizimle paylaşırdı. Ne olursa olsun her zaman arkamızdaydı.”

(hyt/mç/rp)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here