Anasayfa Forum Dink Davasında Başbakanlık Teftiş Kurulu Müfettişleri Tanık Olarak Dinlenecek

Dink Davasında Başbakanlık Teftiş Kurulu Müfettişleri Tanık Olarak Dinlenecek

Paylaş

Yeniden görülen Hrant Dink davasının 13. celsesinin ikinci duruşmasında Ali Fuat Yılmazer’in sorgusu tamamlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında tutuksuz sanıklardan Reşat Altay, Ahmet İlhan Güler; tutuklu sanıklardansa Ali Fuat Yılmazer ile Ramazan Akyürek hazır bulundu.

Cinayet döneminde stihbarat Daire Başkanlığı C Şube Başkanı, daha sonra İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer’in sorgusu tamamlandı.

Ali İhsan Horasan başkanlığındaki mahkeme heyeti davaya 13 Nisan Perşembe günü devam etme kararı verdi.

Perşembe günü, cinayetteki sorumluların belirlenmesi amacıyla rapor hazırlayan Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri Mütalip Ünal, Ayşegül Genç, Mehmet Akın ve Yasemin Tuğçe İnan tanık olarak dinlenmesi planlanıyor.

Teftiş Kurulu Raporu

Gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink‘in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Nisan 2007’de gönderdiği mektubun ardından harekete geçen Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun inceleme raporu Kasım 2008’de tamamlanmıştı.

27 klasörden oluşan 200 sayfalık raporda, Dink’e suikast düzenleneceği ile ilgili istihbarat bilgisi olmasına rağmen jandarma ve polisin gerekli tedbirleri almadığına dikkat çekilmiş, görev ihmali bulunanlar hakkında yeni bir inceleme yapılması istenmişti.

İncelemede Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ogün Samast ve Tuncel’in ev arkadaşı Tuncay Uzundal‘la görüşülmüş, Yasin Hayal’le Ogün Samast’ın tanıştığı 2002 yılından bu yana yaşananlar kronolojik bir sırayla rapora yansıtılmıştı.

Raporun 30 sayfalık sonuç bölümünde şu tespitlere yer veriliyor:

Başka bir telefon numarası

* Hayal’in McDonalds bombalamasını yaptığı süreçte kullandığı bir telefon numarası tespit edildi. Bombalama eyleminden kısa bir süre önce Hayal’in bu telefonla yurt dışından çeşitli ülkelerdeki isimlerle çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı belirlendi. Ancak bu telefon görüşmelerinin kimlerle olduğu bilinmiyor. Çünkü Adalet Bakanlığı’nın iletişim bilgilerine ulaşılması için izin vermesi gerekiyor ancak müfettişlere bu izin verilmedi.

“Bombalama olayı çözülseydi cinayet önlenirdi”

* Tuncel’in tanık sıfatıyla çağrıldığı halde bombalama olayının duruşmasına katılmaması ve yargının yeni bir çağrı çıkarmaması da dikkat çekici bulundu. Çünkü Tuncel’in tanıklığından vazgeçildiğine dair bir mahkeme kararı da yok.

İstihbarat var önlem yok

* Hayal’in Dink’e suikast düzenleyeceği bilgisi Tuncel aracılığıyla bir yıl önceden Trabzon Emniyeti’nce alınmış. Aynı bilgi Hayal’in eniştesi tarafından da suikasttan önce Trabzon İl Jandarma Alay Komutanlığı’na bildirilmiş. Bu bilgileri ne jandarma emniyetle, ne de emniyet jandarmayla paylaşmış.

Görevi ihmalden inceleme yapılmalı

* Müfettişler kurumlar arası bir koordinasyonsuzluk olduğu için görevliler hakkında görevi ihmalle ilgili bir inceleme yapılmasını istedi. Tuncel’in istihbarat elemanı olarak kullanıldığı dönemde sürecin takibi açısından zafiyet yaşandığı tespiti yapıldı.

* Yasin Hayal’in firari olarak aranmaktayken 2006 yılında yurtdışına çıkış sürecinde gerekli kayıtların girilmemesinden dolayı oluşan ihmalden dolayı da Trabzon İl Jandarma Komutanlığı’nın sorumlu olduğu belirtildi. İhmali bulunanlar hakkında da soruşturma istendi.

Koruma neden verilmedi

* Raporda “Dink’e koruma tahsil edilmemesi dikkat çekicidir” deniyor ve “hedef isimler listesinde bulunduğu için zaten Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesi doğrultusunda Dink’e mutlaka koruma tahsil edilmeliydi” ifadesi kullanılıyor. Görev ihmali bulunan İstihbarat Daire Başkanlığı yetkilileri hakkında da inceleme yapılması istendi.

* Raporda ayrıca dönemin İstanbul Emniyet Müdürü , hakkındaki kınama cezasının, raporun hazırlandığı Kasım 2008’de halen uygulanmadığı da vurgulandı.

Rapora şuradan ulaşabilirsiniz. (EA)

Elif Akgül

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu. Daha önce İMC TV’de muhabir olarak çalıştı. bianet’in İfade Özgürlüğü haberleri editörlüğünü yapıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here