Anasayfa Haber Dipçik darbesinin izleri silinmedi

Dipçik darbesinin izleri silinmedi

Paylaş

Hakkari’de 2009 yılında bir özel harekat polisi tarafından silah dipçiği kafasına vurularak ağır yaralanan Seyfullah Turan, olayın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen ağır psikolojik sorunlar yaşamaya devam ediyor. Turan’ın tedavisi sürerken, öldürmeye teşebbüs eden polis ise adeta ödüllendirildi.

DTP’ye yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla Hakkari’de 23 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilen eylemlere polis müdahalesi sonucunda özel harekat timinin, silah dipçiği ile kafasına vurarak ağır yaraladığı ve 15 gün yoğun bakımda kalan Seyfullah Turan, halen olayın ağır travmasını yaşıyor. Olayın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Turan’ın tedavisi halen devam ederken, Turan’ı dipçik darbeleri ile ağır yaralayan polis ise halen görevinde. Turan, yaşamını kalan kısmında derin iz bırakan olayla ilgili soruşturmalarda istenilen adaleti elde etmezken Turan’ın ağır yaralandığı olayın davası ise Anayasa Mahkemesi’nin raflarında görülmeyi bekliyor. Turan, halen o anı ve yaşadıklarını anlatırken konuşmakta güçlük çekiyor.

Annesini bile hatırlayamıyor

Dipçik darbesinin izleri halen kafasında belirgin olan Turan, dipçik darbelerinden dolayı zaman zaman unutkanlıklar da yaşıyor. Turan’ın yaşadıklarını anlatan baba Muhammed Turan, Turan’ın dipçik darbelerinden dolayı zaman zaman annesini ya da kardeşini bile hatırlayamaz durumu geldiğine dikkat çekerek, yaşadığı ağır psikolojik durumu da şu sözlerle özetledi: “Bazen yanında konuşuyoruz. Ancak öyle bir düşüncelere dalıyor ki, sanki o an bu dünya’da değil de kendine ait bir başka dünya’da yaşıyor.”

‘Darp sinirlerime zarar verdi, sinirlenince etrafa zarar veriyorum’

Yaşadıklarını güçlükle anlatan Turan ise darbelerden sonra konuşmakta güçlük çektiğini, bundan kaynaklı insanlarla iletişim kuramadığını belirtti. Uyku bozukluklarının 5 yıldır devam ettiğini söyleyen Turan, darbın sinirlerine zarar verdiğini, bundan kaynaklı çabuk sinirlendiğini, sinirlendiğinde ise etrafında bulunan her şeye zarar verdiğine anlatarak, yaşadığı ağır psikolojik sorunların boyutlarının ne denli büyük olduğunu gözler önüne serdi. Dipçik darbesinin yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Turan, “Yaşadığım sağlık sorunlarından dolayı güneşe çıkamıyorum. Güneşe çıktığımda başım ağrıyor. Gözlerim şişiyor. Ağır bir yük bile kaldıramıyorum” dedi.

Dava, adaletsizlikle sonuçlandı

Turan’ın kafasına silah dipçiğiyle vurarak ağır yaralanmasına sebep olan özel hareket polisi Bahadır Turan hakkında ise açılan dava benzeri örneklerinde olduğu gibi adaletsizlikle sonuçlandı. “Kasten adam öldürmeye teşebbüs ve işkence” suçlaması ile 5 yıl ceza istemiyle açılan ve “güvenlik” gerekçisiyle Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gönderilen davada hakim, Turan’ı yaralayan polise “Polisin meşru müdafaa halinde ve psikolojisinin bozuk olduğu, zor kullanma yetkisini kullandığı” gerekçesini öne sürerek, 6 ay 7 gün hapis cezası verdi. Ceza 2 yılın altında olduğu için para cezasına çevrildi. Turan ailesi ve avukatları, yaşanan hukuksuzluğu “Yeniden yargılama” talebi ile Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here