Anasayfa Ekoloji Diren Akkuyu İzmir seninle

Diren Akkuyu İzmir seninle

Paylaş

İZMİR/MERSİN (DİHA)– Mersin’de Nükleer Karşıtı Platformu öncülüğünde, Akkuyu da yapılmak istenen Nükleer Santrale karşı gerçekleştirilen miting başlarken, İzmir’de ise yaşam savunucuları Akkuyu’da kurulmak istenilen projeyi yürüyüşle protesto etti

İzmir’de yaşam savunucuları Mersin Akkuyu’da kurulmak istenilen nükleer santralin yapımına karşı Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi girişinden ÖSYM binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe, HDP İzmir İl eş başkanları Mizgin Irgat ve Cavit Uğur da katılarak destek verdi. “Nükleere inat yaşasın hayat” pankartı taşınan yürüyüşte, “Nükleere hayır”, “Çernobil unutma Nükleere bulaşma” ve “Nükleer santralle hayır” dövizleri taşındı. Alkış ve zılgıtlar eşliğinde “Nükleer santral istemiyoruz” ve “Diren Akkuyu İzmir seninle” sloganları atılan yürüyüşün ardından grup adına açıklamayı yapan Burcu Ovacık, Türkiye’deki doğa ve insan karşıtı politikaların, bütün coğrafyayı olumsuz etkilediğini ve tehlikeli boyuta ulaştığına dikkat çekti.
680x680nc-mrs-150215-nkp-miting1
Türkiye’nin hiçbir bölgesinde radyoaktif atık ve nükleer santral istemediklerinin altını çizen Ovacık, “Hükümetin İnsan, doğa ve yaşam karşıtı, sermaye yanlısı enerji politikalarını reddediyoruz. Yaşadığımız coğrafyanın sermayeye altın tepside sunulmasına karşı ses çıkarıyoruz” dedi. Ovacık, nükleer santralle karşı tüm duyarlı kesime tepki verme çağrısında bulundu.

Açıklama müzik etkinliği ile sona erdi.
680x680nc-izm-15-02-15-nukleer-eylem-eylem7
Mersin’de nükleer karşıtı miting başladı

Mersin’de Nükleer Karşıtı Platformu öncülüğünde ise, Akkuyu da yapılmak istenen Nükleer Santrale karşı yapılan miting başladı. “Anne oyuncağımı aldın mı” sloganı ile yapılan mitinge, İstanbul İzmir Ankara, Karadeniz ile Kürdistan’ın birçok kentinden sayısızca çevre örgütü katıldı. Sabah saatlerinde kente gelen yurttaşlar, Özgür Çocuk Parkı ve Pozcu GMK Bulvarı’nda bir araya geldi. İlerleyen saatlerde buluşan binlerce yurttaş, Tevik Sırrı Gür Stadyumu’na doğru yürüyüşe geçti. “Doğanın talanına karşı isyandayız” ve “Mesele üç beş nükleer meselesi değil” pankartları açılan yürüyüşte, “Nükleere inat yaşasın hayat”, “Nükleer santral istemiyoruz” ve “Doğamıza, havamıza sahip çıkıyoruz” sloganları atıldı.
Yürüyüşün ardından ise miting alanına geçildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here