Anasayfa Haber Direniş kentlerine yardım kampanyası

Direniş kentlerine yardım kampanyası

Paylaş

 Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kürdistan’daki sıkıyönetim uygulamalarında zarar gören yurttaşlarla dayanışmak amacıyla yardım kampanyası başlattı. “Dayanışma içinde olalım ki 90’ları tekrar yaşamayalım” diyen DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, tıpkı Kobanê ve Şengal’e verilen destek gibi direniş kentlerine de el uzatılması gerektiğinin altını çizdi.

Rojava
Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kürdistan kentlerinde başlayan saldırılarla birlikte zarar gören yurttaşlarla dayanışmak amacıyla yardım kampanyası başlattı. Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) gerçekleştirilen basın toplantısına DTK Eşbaşkanı Selmak Irmak, DBP Diyarbakır İl Başkanı Ali Şimşek ile Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanları katıldı.

Kampanyaya ilişkin açıklama yapan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Mustafa Ocaklık, sokağa çıkma yasakları altında yaşayan yurttaşların temel haklarının ihlal edildiğini dile getirdi. Ocaklık, yaşanan ihlaller nedeniyle yardımlaşma seferberliğine ihtiyaç olduğunu belirterek, belediyeler ile birlikte yardımlaşma kampanyası başlaştıklarını duyurdu. Yardımlaşma koordinasyonu kuşatma altında bulunan tüm ilçelerin ihtiyaçlarını karşılaması için oluşturduğunu kaydeden Ocaklı, yardımlaşma kampanyasına tüm halktan destek beklediklerini dile getirdi.

‘Yardımlar için koordinasyona ulaşın’

Gıda bağışında bulunmak isteyen yurttaşların, şube temsilciliklerine ulaşabileceğini vurgulayan Ocaklı, “Koordinasyonlarımıza temsil edebilecekleri gibi kargo ile göndermek isteyenlerde derneğimizin adresine gönderebilirler. Aynı şekilde il dışında gıda ve giyim bağışında bulunmak isteyenler Diyarbakır otobüs firmaları aracılığıyla de bize ulaştırabilirler” dedi.

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Zarife Özbekli de, başlayan savaş konseptiyle yaşanan katliamlarda birçok ailenin göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Halkın elinden geldiği kadar evlerini terk etmemelerini isteyen Özbekli, göçe zorlanan yurttaşlara destek olacaklarını belirtti.

Dayanışma sırası direniş kentlerine

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ise, Kürt halkının psikolojik ve fiziksel desteğe ihtiyacı olduğunu kaydederek, Kobanê serhildanında 180 bin aileyi barındırdıklarını hatırlattı ve ekledi: “Çok büyük bir dayanışma örneği sağladık. Devlet Kobanê ve Şengal katliamlarında sınıfta kaldı. Hatta yardımları bile engelledi. Kobanê ve Şengal desteği direniş kentlerine sağlanmalı. Bugün de dayanışma sırası direnişte olan kentlere yöneliktir.”

‘Dayanışma içinde olalım ki 90’ları tekrar yaşamayalım’

Kürt halkının dayanışma içinde olduğu sürece acılarının trajediye dönüşmeyeceğini dile getiren Irmak, “Halk evleri yıkılan yurttaşlarıyla evini, ekmeğini paylaşmalıdır. Bu anlamda Türkiye halklarında desteğini bekliyoruz. Bugün direnişte olan geleceğimizin onurunu korumaya yöneliktir. Dayanışma içinde olalı ki devletin 90’larda yaşattığı trajediyi tekrar yaşamayalım. Devlet terörüne karşı kimse izleyici olarak kalmasın” diye konuştu.

Kürt halkının acıları üzerinden rant devşirenlere uyarı

Irmak, Kürt halkı acıları üzerinden rant devşirenlere seslenerek, “Kimse yıkılan evleri fırsat bulup rant elde etmesin. Müttehitleri bu konuda uyarıyor ve ahlaki olmaya davet ediyoruz. Acı ve kan üzerinden kazanılan paradan hayır gelmez. Halkımız bu rantçılara evini satmasın” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here