Anasayfa Forum Direnişten işçilere ‘Korkmayın mücadele edin’ çağrısı

Direnişten işçilere ‘Korkmayın mücadele edin’ çağrısı

Paylaş

Tek-Gıda İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılan İFF Aroma işçileri, 88 gündür fabrikanın önünde direnişlerini sürdürüyor. “İş güvenliği, iş sağlığı ve sendikalı olarak çalışma” talepleri kabul edilinceye dek direnişlerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirten direnişteki işçiler, tüm işçilere de, “Hakkınızı aramaktan korkmayın, mücadele edin” çağrısında bulundu.

Türk-İş Sendikası’na bağlı Tek-Gıda İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Kocaeli Gebze ilçesinde bulunan İFF Aroma ve Esans Sanayi Fabrikası işçileri, 88 gündür fabrikanın önünde direnişlerini kararlı bir şekilde sürdürüyor. Direnişin ilk gününde fabrikanın önüne kurdukları direniş çadırının, polisler tarafından kaldırılması ve havaların soğuması nedeniyle, her gün sabah 08.00’den akşam 18.00’a kadar bekleyen işçiler, fabrika önünde ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. “Toplu sözleşme hakkımız engellenemez” pankartının asılı olduğu fabrikanın önünde bekleyişlerini sürdüren işçiler, “İş güvenliği, iş sağlığı ve sendikalı olarak çalışma” talepleri kabul edilinceye dek bekleyişlerini ve mücadelelerini devam ettirmekte kararlı.’İşçiler baskı, tehdit ve mobbing ile yıldırılmaya çalışıldı’

Fabrikada Tekel Şube Başkanı olarak çalışan Yunus Durdu, anayasal hakları olan sendika haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını dile getirdi. İFF Aroma Şirketi’nin tamamen gıda, tatlandırıcı, baharat ve esans üreten bir fabrika olduğunu hatırlatan Durdu, işçilerin iş güvencesi ve iş sağlığının olmadığını, işçilerin sağlığını koruyan malzemelerin koruyucu görevi yapmadığını ifade etti. İşçilerin, defalarca bu sorunları dile getirmelerine rağmen işverenin bu sorunları ciddiye almadığını belirten Durdu, işçilerin sendikaya üye olmalarının ardından işverenin işçilere, baskı, tehdit ve mobbing uygulayarak, işçileri sendikadan istifa etme yönünde tehdit etmeye başladığını kaydetti. Durdu, İFF Aroma işçileri ve Tek-Gıda İş Sendikası üyeleri olarak, işten atılan 30 işçi arkadaşlarının tekrar iş başı yapıncaya kadar ve içerdeki işçilerin sendikal düzene geçinceye kadar, mücadeleye davam edeceklerinin mesajını verdi.

‘Sendikal hakkımızı kullandık, işten atıldık’

Fabrikada operatör olarak çalışan Murat Erzurum da, “Anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı kullandık. Ama ne yazık ki işveren buna itiraz ederek bizi işten attı” diyerek, sendikal süreç başlayana, Toplu İş Sözleşmesi yapılana kadar ve fabrikada uygunsuz çalışma koşulları düzeltilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

‘İşçiler hakkını aramaktan korkmasın, mücadele etsin’

Fabrikada üretim operatörü olan Fatih Sancak ise, ” Sendikal haklarımızı kullandığımız için hukuksuz bir şekilde işten atıldık. İşe geri dönmek ve sendikalı bir şekilde çalışmak istiyoruz” diyerek, işverene, “Sendika her işçinin hakkıdır, bu hakka saygı duymalarını bekliyoruz” işçilere ise, “Kimse hakkını aramaktan korkmasın, mücadele etsin” çağrısında bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here