Anasayfa Haber Dışarıdaki gazetecilerden içerideki gazetecilere sürpriz kutlama

Dışarıdaki gazetecilerden içerideki gazetecilere sürpriz kutlama

Paylaş

Tutuklu gazetecilere yönelik mektup ve kart yasağı sıradışı bir yöntemle delindi. 100’ü aşkın gazeteci toplu fotoğraf çektirip gazeteye bastı. Tutuklu meslektaşları için kareye giren Ahmet Şık da tutuklandı ve fotoğrafı cezaevinde gördü.

  Gazeteciler cezaevlerindeki meslektaşlarına, mektup ve kart yasaklarını delecek bir yöntemle yeni yıl tebriği gönderdi. Birçok cezaevinde mektup ve kart almasına izin verilmeyen meslektaşları için İstanbul’daki Tütün Deposu’nda bir araya gelen 100’ü aşkın gazeteci, bir toplu fotoğraf çektirdi. Bu fotoğraf, Cumhuriyet, Evrensel, Birgün, Posta gibi gazetelerinde yayınlandı. Mektup alamayan ancak bir süredir gazete okumalarına izin verilen tutuklu gazeteciler de böylelikle okudukları gazetelerde bu sürpriz kutlamayla karşılaştı.

Fotoğraf çekiminin yapıldığı Çarşamba akşamı, tutuklu gazetecilerle dayanışmak için meslektaşlarıyla bir arada olan Ahmet Şık, ertesi sabah erken saatlerde gözaltına alındı ve dün akşam tutuklandı.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) hazırladığı 2016 raporuna göre, 1 Aralık 2016 günü itibariyle Türkiye cezaevlerinde tutuklu 81 gazeteci bulunuyordu. Raporun yayınlanmasından sonra tutuklu gazeteciler Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Zana Kaya Bilir ve Zehra Doğan tahliye edilmişti.

Türkiye, tutuklu gazeteci sayısı açısından dünyada ilk sırada yer alıyor.

duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here