Anasayfa Emek DİSK: Asgari ücret bin 900 TL olsun

DİSK: Asgari ücret bin 900 TL olsun

Paylaş

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, milli gelirin dörtte birinin asgari ücretli bir ailenin evine düşmediğini belirterek, asgari ücretin net 1900 lira olması gerektiğini vurguladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği, asgari ücret zamlarıyla ilgili Konak Kemeraltı Çarşısı girişinde açıklama yaptı. “Karlar azami, ücretler neden asgari! Ücret yük değildir, geçim ücreti istiyoruz! Asgari ücret 1900 net” pankartının taşındığı açıklamada, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” ve “Sefalet ücreti istemiyoruz” sloganları atıldı.İşçiler adına açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 2014 yılı Kasım ayından beri asgari ücret tartışmalarının gündemden hiç düşmediğini hatırlatarak, o dönem yaptıkları çalıştayla sonucunda asgari ücretin 1 bin 800 lira olması gerektiğini ifade ettiklerini dile getirdi. IMF’in Türkiye için 2015 yılı kişi başına düşen milli gelir tahmini aylık rakamının 2 bin 129 lira olduğunu belirten Sarı, 4 kişilik asgari ücretli ailenin evine, kişi başına milli gelirin dörtte birinin bile düşmemesinin çarpıcılığına işaret etti.

Asgari ücretin net bin 900 lira olması gerektiğini vurgulayan Sarı, “Asgari ücret, sendikalaşma ve iş güvencesi gibi hayati taleplerin dile getirilmesini zorlaştırmaktadır. Ancak bir kez daha söylüyoruz: Tüm insanların barış içinde, kardeşçe ve insanca yaşadığı demokratik bir ülkeyi kurmak da emeğin mücadelesi ve alın teriyle olacaktır” ifadesinde bulundu.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here