DİSK Genel Kurulunun ana sloganı ” DİREN İŞÇİ”

Paylaş

Kıdem tazminatı ve özel istihdam büroları düzenlemelerinin gündemde olduğu bir dönemde DİSK 15’inci Genel Kurulu’nu topladı. Genel kurul konuklarının konuşmalarına ayrılan ilk gün siyasi parti ve kitle örgütlerinin yoğun katılımına sahne oldu. Genel kurulda son derece politik bir atmosfer oluştu. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Süleyman Soylu’nun salona girmesiyle başlayan protestolarla bütün salon AKP karşıtlığında buluştu. CHP ve HDP genel başkanları genel kurul kürsüsünden ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu

disk-genel-kurulu

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) 15’inci Genel Kurulu 12-13-14 Şubat’ta İstanbul Pendik Green Park otelde gerçekleşecek. Bugün gerçekleşen açılışın ardından genel kurul delegelerin ve sendikaların konuşmalarına ayrılan ikinci gün programı ile sürecek ve 14 Şubat Pazar günü gerçekleşecek seçimlerle sona erecek. Konfederasyonun 50 Kuruluş yıl dönümüne denk gelen genel kurul Ruhi Su Dostlar Korosu emekçilerinin “ Türkiye işçi sınıfına selam” marşıyla açıldı.

 

12729006_1045870852121269_5752561887644445368_n

Genel Kurul’un açılış konuşmasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu, konukları emek, özgürlük, barış mücadelesinde ve 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler için saygı duruşuna davet etti. Çerkezoğlu, DİSK’in işçi sınıfının iradesinin, eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinin simgesi olduğunu belirterek, “Aslında DİSK 50 yıl önce, tarihin o anında işçi sınıfının sermayeye karşı verdiği yanıtıdır. Bugün de burada, bugünün dünyası ve Türkiyesi’nde bu yanıtı birlikte ürettiğimiz ve örgütlediğimiz dostlarımızla ve yoldaşlarımızla birlikte olmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

 

Çerkezoğlu’nun ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko yönetim kurulu adına konuşmasını yaptı. Beko, DİSK’in yarım asırdır bu topraklarda kök salan bir çınar olduğunu vurgulayarak DİSK’in kurulduğu günden bu yana işçilerin ekonomik, demokratik, sosyal, siyasal haklarını kararlılıkla savunduğunu söyledi.

‘Kıdem tazminatımıza dokunursanız üretimden gelen gücümüzü kullanırız’

kani-beko

Üç yıl boyunca ateş çemberinde sendikacılık yaptıklarını ifade eden Beko şunları söyledi:Önümüzdeki dönemde bu ateş daha da fazla yanacak. Hükümetin 2016 eylem planına baktığımızda işçi sınıfı için tam anlamıyla bir kölelik düzeninin kurulma çabası görülmektedir.

Ulusal İstihdam Stratejisi programı ile esnek üretim getirilmek isteniyor. Yani daha fazla kölelik. Kıdem tazminatının işçiler için iş güvencesi anlamına geliyor. Eğer dokunmaya kalkarsanız üretimden gelen güç de dahil olmak üzere her türlü mücadele yöntemiyle buna sonuna kadar direniriz.

Özel İstihdam Büroları köle pazarıdır. Güvenceli esneklik dedikleri budur. Köleliğe karşı mücadele tüm DİSK’lilerin boynunun borcudur” dedi. İşçilere müjde verecekseniz, seçimden önce neye söz verdiyseniz onu yapın. Seçimlerden önce AKP’nin astığı afişlerde ‘Taşerona kadro’ yazıyordu. Şimdi yan çiziyorlar. Taşeron düzeni köleliktir, cinayettir, insanlık dışıdır.

Beko’nun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinin en derin krizinin yaşandığını ifade ederek işsizliğin yüzden 10’u geçtiğini 6 milyon işsizin 17 milyon yoksulun olduğunu kaydetti. Sendikalaşmanın önündeki engelin işsizlik ve taşeron olduğunu belirten Kılıçdaroğulu, “İşçi sendikaya üye olamıyorsa burada sorun var” dedi.

‘Geleceği hep birlikte inşa edelim’

12742493_1045904978784523_8904344298170104425_n

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, AKP-Saray iktidarının yeni hazırladığı yasa tasarılarının kıdem tazminatlarının yok edilmeye çalışıldığı belirterek, “Cizre’de silahlar sussa ülkeye barış gelmiş diyebilecek miyiz?” diye sordu.

Demirtaş, esnek çalışma modelinin getirildiğini, işgücünün bir meta gibi satacak anlayışa karşı direnerek yaşamın sürdürülmek zorunda olduğunu ifade ederek şunları söyledi:İktidar, patrona ne kadar para kazandıracağına bakar. Onlar ağacı gördüklerinde senin benim gibi görmüyorlar, paranın yeşili gibi görüyorlar. Kaça satarım diye düşünüyorlar. Hiç umutsuz olmaya gerek yok. Ülkemizde geleceği birlikte kurma imkanımız var. Geleceği hep birlikte inşa edelim ki, birbirimizin yüzüne bakacak yüzümüz olsun. Faşizme karşı barışın blokunu oluşturalım.

15’inci Genel Kurulu’nda konuşan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ise “Kapitalistlerin dayattığı hegemonyayı ve savaşları kabul etmeyeceğiz emeğin, hakları için mücadele edeceğiz” dedi. Özgen’in ardından TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen Genel Kurulu selamladı.

Konuşmalar yapıldığı sırada dışarıda Oya Baydak ve Baydak’ı destekleyenler DİSK Genel Kurulu’nı protesto etti.

‘Soma işin fıtratında yok’

İTUC Genel Sekreteri Vekili Jaap Wienan DİSK

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu, ITUC Genel Sekreteri Vekili Jaap Wienan DİSK Genel Kurulunu selamlayarak, “Sizinle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. DİSK yöneticilerine yönelik baskı ve şiddet hükümetin zayıflığını gözler önüne sermektedir” dedi.

ITUC Genel Sekreteri Vekili Jaap Wienan ise Soma Katliamı’nın işin fıtratında olmadığını vurgulayarak “DİSK üye sayısını artırarak devrimci ilerici geleneği devam ettiriyor. Yaşan DİSK, yaşasın Türkiye” ifadelerini kullandı.

 

‘Ayağa kalkan işçileri selamlıyoruz’

Wienan’ın ardından konuşan Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ise, kıdem tazminatına karşı ayağa kalkan işçileri selamlayarak “Bugün bu salondan kovulanlar bu topraklardan da kovulacak” dedi.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise işçi sınıfının ortak mücadelesinin bu ülkenin geleceğinin yolunu açacağını söyledi.

Genel kurula katılan ve 101 gündür direnişte olan Şişecam işçileri ise Sendika.Org’a konuşarak mücadelelerini sürdüreceklerini, kararlı olduklarını, Mersin ve Kristal İş merkezi önünde çadırları olduğunu belirterek “Direnişimiz kazanana kadar devam edecek” dedi.

sisecam-iscileriSOYLU, DİSK GENEL KURULU’NDAN “HIRSIZ, KATİL ERDOĞAN” SLOGANLARIYLA KOVULDU

sendika org dan yararlanılmıştır.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here