Anasayfa Emek DİSK üyeleri Yılmaz’ın tutuklanmasını protesto etti

DİSK üyeleri Yılmaz’ın tutuklanmasını protesto etti

Paylaş

 Merkez Polis Karakolu’na düzenlenen eylem sonrasında olay yerine gidenler hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve dün tutuklanan DİSK Genel İş Dersim Şube Eşbaşkanı Erkan Yılmaz’ın sendika arkadaşları, hukuksuz tutuklamayı protesto etti.

DİSK Genel İş Dersim Şubesi, 4 Eylül’de Merkez Polis Karakolu’na düzenlenen eylem sonrasında çıkan olaylar nedeniyle gözaltına alınan DİSK Genel İş Şube Eşbaşkanı Erkan Yılmaz’ın dün çıkarıldığı mahkemede “Polise mukavemet” ve “Adam öldürmeye teşebbüs ve azmettirme” suçlamasıyla tutuklanmasını Sanat Sokağı’nda yapılan açıklama ile protesto etti. Açıklamaya siyasi parti temsilcileri de destek verdi. “İrademiz tutsak alınamaz derhal serbest bırakılsın” pankartını açan sendikacılar, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attı.

Yaralıyı taşımak için kapısını açtığı araç özel harekatın çıktı

DİSK Genel İş Dersim Şube Sekreteri Şükran Yılmaz, ilgili olayın Merkez Polis Karakolu’na düzenlenen eylem sırasında ağır yaralanan Ayten Günhan hastaneye kaldırılması sırasında yaşandığını ifade etti. Tutuklanan Yılmaz’ın yaralı olan Günhan’ı bir an önce hastaneye kaldırmak için özel harekat polislerine ait olduğu sonradan anlaşılan bir aracın kapısını açtığını ve içinde silahlı kişileri görmesi ile kapıyı tekrar kapattığını söyleyen Yılmaz, araçta bulunan polis memurlarının şikayet ifade ve tanıklıkları üzerinden mahkemenin karar verdiğini söyledi.

‘Derhal serbest bırakılmalı’

Yılmaz, “Genel İş olarak ‘gelin savaşa karşı barışı, baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri ve demokrasiyi yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin yaşamın her alanında birlikte mücadelesini verelim. Gelin her ölümün bizi birbirimizden daha uzağa savurmasına izin vermeyelim’ diyen bir anlayışın savunucusuyuz. Bu değerlerimize karşı geliştirilen baskılara boyun eğmeyeceğiz. Yöneticilerimize dönük baskılara, şube başkanımızın tutuklanması kararını kınıyor ve derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu. DERSİM (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here