DİSK’e Bağlı Birleşik Metal İş 1 Mayıs için Taksim dedi DİSK çatladı.

Paylaş

1 Mayıs’ta Bakırköy’e çıkma kararı DİSK’i adeta ikiye böldü. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İŞ sendikası kararı tanımadıklarını Taksim’e çıkacaklarını açıkladı.

 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, 1 Mayıs mitingi için İstanbul’da Taksim’den başka bir yerde olmayacaklarını açıkladı.

Sendika adına twitter hesabından yapılan açıklamada “Taksim’de ölen ve Taksim için ölen kardeşlerimizin kemiklerini sızlatmamak için İstanbul’da başka bir yerde 1 Mayıs mitingine katılmayacağız” ifadeleri kullanıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Kani Beko, “4 emek ve meslek örgütü olarak, bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul’da Bakırköy halk pazarında gerçekleştirmeye karar verdik” demişti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı, Nakliyat-İş Sendikası DİSK’in aldığı 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününü Bakırköy Cumartesi Pazar alanında kutlama kararını eleştirerek, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürüyeceklerini açıkladı.

Nakliyat-İş’ten de ‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’ açıklaması

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı, Nakliyat-İş Sendikası DİSK’in aldığı 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününü Bakırköy Cumartesi Pazar alanında kutlama kararını eleştirerek, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na yürüyeceklerini açıkladı. Nakliyat-İş’in Zeytinburnu Nakliyatçılar Sitesi’nde bulunan sendika temsilciliği önünde toplanan işçiler, “1Mayıs’ta, 1 Mayıs Alanındayız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları attı. Pankart ve dövizler açan grup adına bir açıklama yapan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, DİSK’in yönetimini eleştirerek “Bugünkü DİSK yönetimi, DİSK’in tarihine geleneklerine sahip çıkmamaktadır” dedi.

“BU DİSK YÖNETİMİ BASİRETSİZ BİR DİSK YÖNETİMİDİR”

Küçükosmanoğlu, Taksim’i kastederek, “Orada 1 Mayıs şehitlerinin ahı var. O bakımdan Taksim 1 Mayıs alanı İstanbul’daki mücadele açısından Türkiye’deki sınıf mücadelesi açısından, işçi sınıfı açısından önemli ve anlamlıdır. Bugünkü DİSK yönetimi, DİSK’in tarihine geleneklerine sahip çıkmamaktadır. DİSK’in hem mücadele ilkelerine hem tarihine, adına sahip çıkmamaktadır. Bu sene yıllardan beri verilen mücadeleyi yok sayarak, yanına aldığı güçlerle beraber, Bakırköy Cumartesi Pazarı’nda kutlama kararı almıştır. Bu DİSK’in geçmişini de, tarihini de, mücadelesini de inkar etmektir. Bu işçi sınıfına yakışmaz. Bu DİSK yönetimi basiretsiz bir DİSK yönetimidir” diye konuştu.

“TAKSİM 1 MAYIS ALANINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Küçükosmanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Cumartesi pazarında yapılan 1 Mayıs mitingine icazetli bir 1 Mayıs diyoruz. Bu Türkiye’deki 1 Mayıs’ların ruhuna da geçmişine de aykırıdır. Bundan dolayı da oradaki mitinge katılmıyoruz. Aksaray’daki Genel Merkezi’n önünde toplanarak, Saraçhane’den Taksim meydanın’na doğru yürüyeceğiz. Engellendiğimiz yerde de orada durumu protesto edip basın açıklaması yapacağız. Yani biz Taksim 1 Mayıs alanına sahip çıkacağız.”

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here