Anasayfa DİSK’in 50. yıldönümü kutlandı..

DİSK’in 50. yıldönümü kutlandı..

  1. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) 50’nci kuruluş yıldönümü bu akşam Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının atıldığı etkinlikte konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “DİSK, Türkiye’de gerçek sendikacılığın, sınıf ve kitle sendikacılığının ilk ve tek temsilcisidir” dedi. Referandumda DİSK’in “hayır” oyu kullanacağını açıklayan Beko, “Bizler hayır demek için ayağa kalkmalıyız.

Kahrolsun faşizm. Yaşasın halkların kardeşliği” diye konuştu. DİSK’in eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi ise “DİSK denilince akla sınıf mücadelesi tarihi gelir. Demokrasi ve barış mücadelesi gelir. Devlete, sermayeye teslim olmadan bağımsız mücadele etmiştir. İşçi sınıfının bugüne kadarki kazanımları DİSK’in sayesindedir” ifadelerini kullandı. DİSK’in tarihinin anlatıldığı belgeselin gösterildiği gecede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da kutlama mesajları okundu. Etkinlikte gazetemiz yazarı Şükran Soner’e “Emek ve Onur” ödülü verildi.

Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Erkan Baş Twitter hesabından, “İşçi sınıfımızın mücadele tarihine yeni onurlu sayfalar ekleyeceğine olan inancımızla DİSK’in 50. mücadele yılını kutluyoruz…” paylaşımı ile DİSK’in 50. yılını kutladı.