Anasayfa Haber Diyadin’de uzman doktor sıkıntısı

Diyadin’de uzman doktor sıkıntısı

Paylaş

Diyadin Devlet Hastanesi’nde uzman doktor sıkıntı nedeniyle halk mağdur oluyor. Sadece diş doktoru ve Aile Hekimi’nin bulunduğu hastanedeki mevcut doktorların Kürtçe bilmemesi ise ayrı bir eziyete neden oluyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde 2013 yılının Kasım ayında faaliyete giren devlet hastanesinde uzman doktor yetersizliğinden dolayı insanlar saatlerce sırada kalmak zorunda kalıyor. Modern bir görünüme sahip 50 yataklı ve 6 bölümü olan hastanede sadece Aile Hekimi, diş doktoru ve iki pratisyen doktor çalışıyor. Dahiliye, kadın hastalıkları ve doğum, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile genel cerrahi bölümlerinde çalışan doktorların olmaması ise farklı sıkıntıları beraberinde getiriyor. Tedavi için hastaneye gelen yurttaşlar ya var olan doktorlar tarafından sağlıklı bir şekilde muayene edilmiyor ya da farklı illerde bulunan hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Aylardır devam eden sıkıntıya vatandaşlar tepki gösterirken, hastanenin Aile Hekimi günde yaklaşık 100 hastaya bakmak zorunda.

‘Gelen doktor iki aydan fazla kalmıyor’
foto-agr-19-11-15-diyadin-doktoru-olmayan-hastane-cilesi-ibrahim-elik
Tedavi için hastaneye gelen Lütfü Demir adlı yurttaş, hastanenin açılışından dolayı ilk başta çok umutlu olduklarını fakat bu umudunu yitirdiğini aktardı. Gelen uzman doktorların ise bir iki ay kalıp yeniden tayin istediğini aktaran Demir, “Geldikleri gibi gidiyorlar. Doğru dürüst doktor ataması yapmıyorlar. İnsanların her gün başka il ve ilçelere tedaviye gitmesi doğru değil” dedi.

‘Dilimizi anlayan doktorlar gelsin’
foto-agr-19-11-15-diyadin-doktoru-olmayan-hastane-cilesi-hriyet-demir
Nizamettin Ergül adlı yurttaş da, saatlerce sıra bekledikleri için zorluk çektiğini söyleyerek, var olan doktorların hastalar ile yeterince ilgilenmediğini aktardı. Gelen doktorların Kürtçe bilmedikleri için hastalar ile anlaşamadıklarını da kaydeden Ergül, “Var olan doktorlar ile dil noktasında anlaşamıyoruz. Bizim dilimizi anlayacak doktorların gelmesi gerekiyor” diye belirtti. foto-agr-19-11-15-diyadin-doktoru-olmayan-hastane-cilesi-nizamettin-ergl

85 yaşındaki hasta İbrahim Çelik adlı yurttaş ise, uzman doktorların olmayışına veryansın ederek, “Eşim de hasta. Artık bir çare bulunsun bu sıkıntıya. Daha ne kadar bu eziyeti çekeceğiz” diye tepki gösterdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here