Anasayfa Haber Diyanet’ten Anlaşılamayan “Şehvet” Açıklaması

Diyanet’ten Anlaşılamayan “Şehvet” Açıklaması

Paylaş
Diyanet açıklamasında fetva hattının böyle bir yanıt verdiğini yalanlamıyor, verilen yanıtın tahrif edildiğini söylüyor ve söz konusu haberle ilgili dava açacağını belirtiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, kendisine bağlı fetva hattının, internet sitesine yöneltilen “baba kızına şehvet duyarsa” sorusuna verilen yanıtla ilgili açıklama yaptı.

Diyanet açıklamasında fetva hattının böyle bir yanıt vermediğini yalanlamıyor, verilen yanıtın tahrif edildiğini söylüyor ve söz konusu haberle ilgili dava açacağını belirtiyor.

Birgün gazetesinden Erk Acaer, fetva hattının internet sitesine yöneltilen “öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu” sorusunu haberleştirdi.

Tepkilerin ardından https://fetva.diyanet.gov.tr sitesinden bu soruya verilen yanıt kaldırıldı. Ancak Google’ın önbelleği kullanılarak Diyanet sitesinde verilen yanıt hala görülebiliyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez bu akşam NTV yayınına çıkacak, kadınlar da NTV binası önünde Görmez’i protesto edecek.

Diyanet açıklaması

Fetva hattının bu soruya verdiği yanıt tepki çekince Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden şu açıklamayı yaptı:

“Bugün bazı internet sitelerinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Bilgilendirme Platformu’na dayandırılarak verilen ifadeler ve bu çerçevede metinde yer alan akıl ve ahlaktan yoksun görüşler Din İşleri Yüksek Kurulumuza ve Başkanlığımıza isnat edilemez.

“Elektronik ortamda türlü hile ve desiselerle, çeşitli kelime oyunlarıyla, kendisini vatandaş yerine koyarak platforma soru sorup aldığı cevapları da tahrif ederek, bunu Başkanlığımızı itibarsızlaştırmanın bir yöntemi olarak kullanmak hiçbir akıl ve vicdan tarafından kabul edilemez.

“Bazı medya kuruluşları tarafından bu tür sapkın, çarpık yorum ve değerlendirmelerin bütün bir topluma Başkanlığımızın görüşü olarak takdim edilmesi hiçbir ahlaki temelle ve duyarlılıkla ilişkilendirilemez.

“Söz konusu haberle ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Fetvanın yanıtı

Fetvanın tepkiye neden olan yanıtı şöyle:

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Mücdehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el- Kavaninü’l Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır. (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109)” (NV)

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here