Anasayfa Haber Diyarbakır Barosu: Tarih Tekerrür Etmesin

Diyarbakır Barosu: Tarih Tekerrür Etmesin

Paylaş

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, “HDP’nin kapatılması sürecinin başlatılması ve milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması, Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik yollarla çözümü hayalinin ilelebet toprağa gömülmesi anlamına gelecektir” dedi.

Avukat Elçi ile Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, baronun Adli Yardım Binasında gündemdeki son gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarıyla ilgili Elçi şöyle konuştu:

“Meselenin silah yerine demokratik yollarla çözümüne yönelik bir iradenin ortaya çıktığı dönemde milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının konuşulmasını ve cezaevi yolunun gösterilmesini büyük bir şaşkınlıkla karşıladık.”

“Buradan hükümeti uyarmak isteriz. Bir kez daha böyle bir tarihi yanlış yapmayın. Tarih bir kez daha tekerrür etmesin. Bu toplum hala DEP (Demokrasi Partisi) sürecini ve travmasını atlatmış değil. O süreçten çok daha ağır yaralar açacak yeni bir sürece tenezzül edilmemelidir.”aabuyuk

“Tüm toplum çatışmaya karşı”

Türkiye toplumunun tüm kesimlerinin bu çatışma sürecine karşı olduğunu belirten Elçi şöyle devam etti:

“Toplum savaş ve çatışma sürecini onaylamıyor ve benimsemiyor. Bütün kesimler bu çatışma sürecinin karşısında. Bir kez daha silahlar devreye girmiş, çatışmalar başlamıştır. İhsan hakları ihlalleri yaşanmaya başlanmıştır.”

“Savaş ruhunun asgari ilkeleri”

Elçi, çatışma sürecinin topluma yarar getirmeyeceğini ve birlikte yaşama iradesine zarar vereceğini anlattı.

“Halkların birlikte yaşama zeminini dinamitliyor. Toplumun birlikte yaşama iradesi vardır ve tamdır. Buna zarar verecek her türlü tutumdan kaçınmak gerekiyor. Madem bir arada yaşayacağız o zaman birbirimizi yaralayarak olmayacaktır. Toplum bu süreci anlamakta güçlük çekiyor. Kürt sorunun çözümü yolunda bir dizi gelişmelerin yaşandığı dönemde işlerin hızla tersine dönüşünü şaşkınlıkla izlemektedir.”

“Çatışmalar önlenemezse bile savaş ruhunun asgari ilkelerine uyulması gerekir. Güvenlik görevlisi de olsa silahlı kimselere yönelik toplum vicdanını rahatsız eden eylemlerden kaçınılmalı, yargısız infaz ve işkencelere derhal son verilmelidir.”

“Erdoğan’ın tutumu anlaşılmaz”

Kürt sorununun demokratik araçlarla çözümünün ortaya çıktığı bir dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını ve tutumunu anlaşılmaz bulduklarını da ekledi:

“Bu sürece gelmedeki temel etkenlerden biridir bu durum. Cumhurbaşkanı toplumun birliğinden ve esenliğinden sorumlu. Bizzat başlattığı bu süreci yine kendi elleriyle bozduğunu üzüntüyle izledik.”

“Geçici hükümet” vurgusu

Elçi, Parlamento’nun yenilendiği bir dönemde mevcut hükümetin acil konular dışında esaslı ve toplumun geleceğini ipotek altına alacak adımlar atmaması gerektiğini vurguladı.

“Zira toplumun iradesi yenilenmiş ve halk yeni bir temsil heyeti oluşturmuş ve bunlar ülkenin politikasını belirleyecektir. Geçici bir hükümetin böyle hayati kararlar alması ne demokrasiye ne hukuka uygundur.” (AS) bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here