Anasayfa Ekoloji Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yenilebilir enerji kaynaklarıyla kendi enerjisini üretecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yenilebilir enerji kaynaklarıyla kendi enerjisini üretecek.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirip, doğayı tahrip etmeden kendi enerjisini üreten projeler geliştirmeye yönelik farkındalık yaratıcı çalışmalar yürütmeye başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı, yenilebilir enerji üretimiyle ilgili halka seminerler vererek farkındalık ve duyarlılık yaratmaya çalışıyor. Bu kapsamda ilk farkındalık toplantısını Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda kentin dinamikleriyle yaptı. Çalışma kapsamında Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ile Doç. Bilal Gümüş çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da katıldığı ilk bilgilendirme toplantısı hakkında bilgi veren Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinççioğlu, farkındalık yaratmaya yönelik çalışmaları başlattıklarını, zihinsel dönüşüm sağlanıncaya kadar bunu sürdüreceklerini belirtti. Pirinççioğlu, “Az enerji tüketerek yenilebilir enerji üreteceğimizi, farkındalık yaratmanın zihinsel dönüşümle mümkün olduğuna inanıyoruz. Belediyemiz öncülüğünde yerelin dinamikleriyle, halkımızla toplantılar ve seminerler yapmaya başladık. Bu buluşmayla büyük bir sinerji yakaladık” diye konuştu.

Pirinççioğlu, enerji üretmek için doğanın katledilmesine, ekolojiye zarar verilmesine karşı bir duruş sergilediklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hasankeyf’i sular altında bırakmadan, HES’lerle doğayı katletmeden de enerji üretilebileceğinin örneğini gösteriyoruz. Sadece enerji üretmek bahanesiyle doğa katledilemez. Doğaya saygılı projeler geliştirmeliyiz. Bunun bir örneği Güneş Evi’nde ürettiğimiz enerjiyle hem kendi elektrik ihtiyacımızı gidereceğiz hem de DEDAŞ’a elektrik satacağız. Daha çok çalışarak ilerde DEDAŞ’a, Hükümete, ‘bizim için doğamızı tahrip etme, bizim için Hasankeyfi sular altında bırakma. Biz kendi enerjimizi kendimiz üreteceğiz.’ diyebileceğiz.”
680x680nc-dyb-2-3-15-enerji-toplanti
Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda kurulan Güneş Evi’nde elektrik üreterek örnek olacak bir uygulamayı başlatacaklarını ifade eden Pirinççioğlu, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yenilebilir enerji kaynaklarıyla kendi enerjisini üretecek. Küçük ölçekli projelerdense büyük ölçekli projeler geliştiriyoruz. Yenilebilir enerji üreterek kendimizi ve kentimizin DEDAŞ’a, HES’lere ihtiyacımız olmadığını projeler geliştirerek göstereceğiz. Etap etap çalışmamızı büyütüp ilçelere ve köylere yenilebilir enerjiyi ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.(DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here