Anasayfa Haber Diyarbakır Sur’da Çekvar Çubuk öldürüldü, şimdi sıra hangi çocukta !

Diyarbakır Sur’da Çekvar Çubuk öldürüldü, şimdi sıra hangi çocukta !

Paylaş

 

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır Sur’da, 2 Aralık günü polislerce katledilen ve “terörist” olarak ilan edilen 16 yaşındaki Çekvar Çubuk’un eğitim gördüğü Türk Telekom Anadolu Meslek Lisesi’nde okuyan arkadaşları, cinayete dönük tepkilerini göstermek üzere bir hafta boyunca derslere girmeyecek.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 2 Aralık günü polislerce katledildikten sonra “terörist öldürüldü” denilerek lanse edilen 16 yaşındaki lise öğrencisi Çekvar Çubuk’un failleri aradan 5 gün geçmesine rağmen halen ortaya çıkarılmadı. Ailesinin ve kamuoyunun Çekvar’ın katillerinin açığa çıkarılması konusundaki beklentisi sürerken, arkadaşlarının öldürülmesine dair öfke ve tepkileri ilk günden bu yana dinmeyen arkadaşları ise eylemde.

Çekvar’ın eğitim gördüğü Türk Telekom Anadolu Meslek Lisesi’nin 9-H sınıfındaki sıra arkadaşları ve okul arkadaşları, işlenen cinayetin ardından okula gitmek yerine arkadaşlarının cenaze töreni ve sonrasında kurulan taziyeden ayrılmayan arkadaşları bu kez aldıkları bir hafta süreli okul boykotu kararı doğrultusunda bugün okullarındaki derslerine girmedi.

Katledilen arkadaşlarının hesabını soran liseliler, yitirdikleri arkadaşlarının sırasında Çekvar’ın fotoğraflarını bıraktı.

Yakın arkadaşlarından biri olan A.İ.E., onu hep gülen yüzüyle hatırlayacağını dile getirdiği Çekvar’ın çocuk yaşta katledilmesine isyan etti.

‘Çekvar’a sahip çıkıyoruz’

Ders aralarında Çekvar ile bağıra bağıra şarkı söylemelerini asla unutmayacağını söyleyen arkadaşı, aldıkları boykot kararı ile arkadaşları Çekvar’a sahip çıktıklarını ifade etti. A.İ.E., yeniden gençlerin ve çocukların katledilememesi için arkadaşları Çekvar ile birlikte katledilen tüm çocuklara sahip çıkacaklarını vurguladı.

Boykot 1 hafta daha sürecek

Çekvar’ın sıra arkadaşı A.K. de Sur halkının direnişine destek verirken katledilen arkadaşlarının mücadelesine sahip çıkarak yolunda yürüyeceklerini dile getirdi.

‘Belki biz ölen çocukların sayısını unuttuk ama onlar unutmamalı’

Öğrenciler kadar aileleri de çocuklarının bu boykotuna destek veriyor. Asiye Ekinci adlı bir anne “Dünya artık bu çocukların mücadelesini görsün ve bir şey yapsın” diye feryat etti.

Kürt özgürlük mücadelesi içerisinde yer alan bir çocuğunu, 90’lı yıllarda yitirdiğini de aktaran Ekinci, “Belki biz ölen çocukların sayısını unuttuk, ama onlar unutmamalı. 1990’larda bir çocuğumu verdim ve hala da veriyoruz. Eğer üstümüze biraz daha gelirlerse ben de giderim” diye konuştu.

diha
dyb-07-12-15-heval-cekwar-boykot3 dyb-07-12-15-heval-cekwar-boykot2 dyb-07-12-15-heval-cekwar-boykot4

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here