Anasayfa Haber Diyarbakır Sur’da İnsanlık bugün(2- Mart Çarşamba) saat 16′ da ...

Diyarbakır Sur’da İnsanlık bugün(2- Mart Çarşamba) saat 16′ da Boğuntuya karşı yürüyor.

Paylaş

Sur kuşatmasını kırmak için HDP, DBP, DTK, HDK ve KJA öncülüğünde yarın yapılacak yürüyüşe Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinden destek geldi. Yürüyüşe katılacaklarını açıklayan STÖ’ler, “Herkesi bulunduğu evden, sokaktan ve mahalleden Sur’a yürümelidir” çağrısı yaptı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden kuşatma 3 ayı geride bıraktı. Yaşanan saldırılardan dolayı aralarında 100 günlük Elif Su bebeğin de bulunduğu 200’e yakın sivil mahsur kalmış durumda. Sur’da bir katliam yaşanmaması ve kuşatmanın kaldırılması amacıyla HDP, HDK, DBP, DTK ve KJA eşbaşkanları ile sözcüleri tarafından yarın saat 16.00’da Sur’a yürüyüş çağrısı yapıldı. Çağrıya kentte bulunan sivil toplum örgütleri de destek verdi.

TUHAD-FED: Katliama karşı Sur’a

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, Sur’da devam eden saldırıların Cizre’de yaşanan katliam gibi sonuçlanmaması için herkesin bir araya gelmesi gerektiğini belirterek, “Sur’da süren operasyonlara ve kuşatmaya karşı, savaşa karşı duran herkesin harekete geçmesini istiyoruz. Herkesi yarın Sur’a karşı geliştirilmek istenen katliamları protesto etmek için yapılacak eylemselliğe çağırıyoruz. Başta tutuklu aileler ve yurttaşlarımız bu eyleme ses vermelidir” dedi.

MEYA-DER: Herkes evinden Sur’a yürüsün

Diyarbakır halkının Sur’u sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ayşe Dicle, “İkinci bir Cizre’nin yaşanmaması için tüm Amed halkını Sur’a sahiplenmeye çağırıyoruz. Tekrardan katliamlar yaşanmasın, ölümler olmasın diye bütün Amed halkını yarın Sur’a davet ediyoruz. Herkes kapısının önünde, sokağında, mahallesinde yollara çıksın ve Sur’a doğru yürüsün bunu istiyoruz” dedi.

Rojava Derneği: Abluka derhal kırılmalı

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Mustafa Ocaklı da, şu çağrıda bulundu: “Yeni bir Cizre’nin yaşanmaması için insanım diyen herkesin duyarlı davranması gerekiyor. Bir an önce bu ablukanın kırılması gerekiyor. Bu ablukanın kaldırılıp insanlarımızın tekrardan yerlerine dönmesi ve yaralarının sarılması gerekiyor. Dolayısıyla kim bu şehirde yaşıyorsa, Sur’da yaşanan kuşatmaya karşı kendine vazife çıkarması gerekiyor.” diha

* Resim : Çığlık veya orijinal ismiyle Skrik, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yapılan 1893 tarihli tablo. Sanat Tarihi’nde orijinal adı Boğuntu dur.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here