Anasayfa Haber Diyarbakır’a gidecek olan Davutoğlu’na “işlenen cinayetleri açığa çıkarın” mesajı

Diyarbakır’a gidecek olan Davutoğlu’na “işlenen cinayetleri açığa çıkarın” mesajı

Paylaş

DİYARBAKIR (DİHA) – Diyarbakır, Batman ve Yüksekova’da kayıp yakınları ile İHD yöneticileri, kaybedilenlerin akıbetini ve faillerini sormak amacıyla bir kez daha bir araya gelirken, Diyarbakır’da kayıplar için yapılan eylemde yarın partisinin il kongresi için kente gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mesaj gönderildi. İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Davutoğlu’ndan bu coğrafyada yaşanan hukuk ayıplarının kapatılmasını, işlenen cinayetlerin açığa çıkarılmasını ve bu kirli ilişkilere bulaşmış görevli kim varsa deklere etmesini beklediklerini söyledi.

Diyarbakır’da “faili meçhul” cinayete kurban giden ve kaybedilen yakınları için her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerini, 311’inci haftasında sürdüren kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri, yine Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eyleme Mezopotamyada Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEYA-DER) yöneticileri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Din Adamları Derneği (DİAY-DER) üyeleri ile insan hakları aktivistleri katıldı. “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla yapılan eylemde, her hafta olduğu gibi aileler, ellerlinde yakınlarına ait fotoğrafları taşıdı.

Eylemde, Gazi katliamından sonra 21 Mart 1995’te Aksaray-Topkapı tramvayında gözaltına alındıktan sonra katledilen ve cenazesi yıllar sonra bulunan Hasan Ocak’ın katledilmesine ilişkin yargı sürecine karşılaşılan zaman aşımı tehlikesine dikkat çekildi. Zaman aşımına uğrama tehlikesi bulunan Ocak davası için kayıp yakınları açtıkları “Bu kez zaman aşımıyla kaybedilmeye çalışılıyor” pankartıyla tepkilerini gösterdi.

‘Failler yerine bize dava açılıyor’

İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yaptığı konuşmada şu ana kadar hiçbir kayıbın faillerinin bulunmaması ve adaletin sağlanmaması üzerinde durdu.

Hala her gün yeni bir cinayetin yaşandığını, çocukların katledildiğini ifade eden Bilici, devletin yaklaşımının değişmediğini ifade etti. Faillerin gizlendiğini belirten Bilici, “Devletin o kirli yüzünü gizleme tutumu devam ediyor. Kürdistan’da yaşanan vahşetin ortaya çıkarılması için bir adımın atıldığını görmedik. Hükümetler değişti ama hiçbirinin tutumu ve zihniyeti değişmedi” dedi. Devletin geçmişiyle yüzleşmek yerine, insan hakları savunucularına yönelik baskılar kurduğuna dikkat çeken Bilici, “Bizlere karşı davalar açılıyor. En son sayın Eren Keskin yoldaşımız bu devletin çocukları katlettiğini, bu devletin vahşet yaptığını, yüzleşmesi gerektiğini söylediği için ceza aldı. İşte devletten tam da beklenen budur. Çünkü eğer bir devlet geçmişi ile hesaplaşmasa o geçmişte yaşadığı vahşetlerin üzerine gitmezse bu kirli cinayetleri yapanların üzerine gitmezse, tabiî ki bu devlete yakışan budur. Tabi bizi yargılayacak ve engelleyecek” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’na mesaj

Konuşmasının devamında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’a gelecek olması üzerinde duran Bilici, Davutoğlu’ndan bu coğrafyada yaşanan hukuk ayıplarının kapatılmasını, işlenen cinayetlerin açığa çıkarılmasını ve bu kirli ilişkilere bulaşmış görevli kim varsa deklere etmesini beklediklerini söyledi.

Hasan Ocak’ın davası zaman aşımına uğrayacak!

Bilici’nin ardından konuşan ESP Diyarbakır İl Örgütü sözcüsü Ramazan Karakaya ise, dosyası zaman aşımına uğrayacak olan Hasan Ocak’ın davasına dikkat çekti.

21 Mart günü dosyanın zaman aşımına uğrayacağını kaydeden Karakaya, “Daha önce AİHM’de açılan davada Türkiye mahkum edildiği halde, Türkiye dosyayı kapatma yoluna gidiyor. Kenan Bilgin’in dosyasının kapandığı gibi Hasan Ocak’ın da dosyasını kapatmaya çalışıyorlar” dedi. Kamuoyuna bu konuda çağrıda bulunan Karakaya, dosyanın zaman aşımına uğramasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Karakaya’nın konuşmasını sonlandırması sonrası ise Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 7 Temmuz 1994 yılında Özel Harekat polisleri tarafından evinin önünde katledilen M. Tevfik Sincar’ın hayat hikayesi, İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Abdullah Zeytun tarafından okundu. Eylem, yapılan oturma eylemi ile son buldu.

YÜKSEKOVA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde İHD ve kayıp yakınlarının, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle gerçekleştirdiği oturma eylemi 43’ncü haftasında Sanat Sokağı’nda devam etti. HDP, DBP, MEYA-DER, Gever Demokratik Toplum Meclisi, Hakkari Barosu yöneticileri, İl Genel Meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde, kaybedilenlerin fotoğrafları taşındı. Saygı duruşu ile başlayan eylem öncesi konuşan İHD Yüksekova Temsilcisi Muhyettin Ünal, hasta tutsakların durumuna dikkat çekti.

Ardından 15 Temmuz 1994 tarihinde Yüksekova’dan Ağaçlı (Alyava) köyüne gittikleri sırada yolda gördükleri silahlı 3 kişiyi araçlarına almadıkları için araçları taranan Fevzi Tekin yaşadıklarını anlattı. Tekin, “Arkadaşım öldü ama ben 21 yıldır her gün ölüyorum. Ben ve eniştem Faysal Aslan daha önce topladığımız çalı çırpıların eve getirilmesi için yola çıktık. Akşam üzeriydi. Alyava köyüne giderken, aniden 3 silahlı kişi aracımızı durdurarak kendilerini köye götürmemizi istediler. Kabul etmeyip köye doğru arabamızı sürdük. Köy girişinde bize ‘dur’ ihtarı çekilmeden aracımız tarandı” dedi. Araçlarının taranması sonucu eniştesinin katledildiğini anlatan Tekin, şöyle devam etti: “Ben ise ağır yaralı olarak gözaltına alındım. İşkenceli sorgudan sonra Diyarbakır’a götürüldüm. Tedavim yapılmadığı için yüzüm ve vücudumu kurtlar sarmıştı. Gözlerim ve çenem mikrop toplamıştı. Daha sonra, anlaşıldıki bir gözümü tamamen bir gözümü ise yüzde 96 görme yetisini kaybetmişim. Çenem ise parçalanmıştı. Bunun üzerine tahliye edildim.”

Adalet çağrısını yineleyen Tekin, “Beni bu hale getirenlerin bir an önce yakalanıp adaletin önüne getirilmesini istiyorum. Faili meçhul olarak giden arkadaşlarım bir gün öldürdüler gittiler. Ben ise her gün ölüyorum. 21 yıldır bu azabı çekiyorum” diye belirtti.

Kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eyleminden sonra 44’üncü haftada buluşmak üzere dağıldı.

BATMAN

İHD Batman Şubesi ve kayıp yakınları, 1990’lı yıllarda “faili meçhul” cinayetlere kurban gidenlerin akıbetini bu hafta da Atatürk Parkı’nda biraraya gelerek sordu. Eylemde, 90’lı yıllarda katledilenlerin fotoğrafları taşındı. DBP, HDP, MEYA-DER, KURDİ-DER, Barış Anneleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde konuşan İHD Batman Şube Başkanı Mehmet Bağatır, bölgede işlenen cinayetlerin faillerinin bugüne kadar yargılanmadığını kaydetti. DAİŞ çeteleri ile AKP iktidarının Kürtlere karşı aynı zihniyete sahip olduğunu kaydeden Bağatır, “DAİŞ çeteleri nasıl Kobanê’de kadın ve çocukları katlediyorsa AKP’de Kürdistan’da aynı zihniyetle kadın ve çocukları katlediyor” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından oturma eylemi yapıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here