Anasayfa Haber  Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi başladı

 Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi başladı

Paylaş

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi başladı, “Kobane’deki direniş ile kadınlar Önderliğine ve Özgürlüğüne yürüyor” pankartı arkasında gerçekleştirilen yürüyüş ile başladı. Mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı’na yürüyen kadınlar, erkek egemen sisteme dair öfkelerini ve özgürlük taleplerini haykırdı.

Diyarbakır’da gerçekleştirilecek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi, binlerce kadının Şeyh Sait Meydanı’ndan mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı’na yapacakları yürüyüş ile başladı. Önceki gün Nusaybin’de başlayan Dünya Kadın Yürüyüşü’ne katılan, dünyanın 17 farklı ülkesinden kadınların da katıldığı miting yürüyüşü için meydanda buluşan kadınların çok büyük bir bölümünün yöresel kıyafetler giydiği göze çarptı.
680x680nc-dyb-08-03-15-kadinlar-yuruyus21
Kadınlar arasında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP’li kadın milletvekilleri, Barış Anneleri, kentteki kimi sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri de yer aldı.

Görülmeye değer bir coşku içerisinde miting alanına gitmek üzere yürüyüşe geçmeyi bekleyen kadınlar, güne ilişkin mesajlarını da taşıdıkları “Yasta değil, isyandayız” “Kadın özgürleştikçe toplum da özgürleşir”, “Doğa ile savaşan insan ile barışmaz” “2014 yılında 284 kadını erkekler öldürdü” “Arinleri ruhu Kader’imiz direniştir”, “Kadınız varız, özgürlüğe açız, şiddete tokuz” yazılı pankartla ile verdi.

Kadınların yine ellerindeki üzerinde PKK lideri Abdullah Öcalan fotoğrafının bulunduğu bayraklar ile Kongreya Jînen Azad (KJA) bayraklarını hiç durmadan dalgalandırdı.

Yapılan hazırlıkların tamamlanmasının ardından kadınlar, “Kobane’deki direniş ile kadınlar Önderliğine ve Özgürlüğüne yürüyor” pankartı arkasında yürüyüşe geçti.

Oluşturulan kortejin en ön sırasında da Barış Anneleri yer aldı. Çektikleri zılgıtlar ve attıkları sloganlarla erkek egemen sisteme dair öfkelerini ve özgürlük taleplerini haykırarak yürüyüşe geçen kadınlara çalışan erbanelerle de ritim tutuldu.

Yürüyüş kortejinin önünde seyreden ve müziklerin çalındığı otobüsü bile bir kadın şöför kullandı.DİYARBAKIR (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here