Anasayfa Haber Diyarbakır’da halk, belediye önünde toplanıyor

Diyarbakır’da halk, belediye önünde toplanıyor

Paylaş

(DİHA) – Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması ve belediye binasının polis tarafından işgal edilmesi üzerine halk ve seçilmişler buraya akın ediyor. Kitlenin sayısı her geçen dakika artarken, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları yükseliyor.

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak’ın TEM Şube polisleri tarafından gözaltına alınmasının ardından ablukaya alınan belediye binasında arama sürerken, halk ve seçilmişler belediye binasına akın ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri, belediye personeli ve çok sayıda yurttaş belediye önüne gelerek bekleyişe geçti. Kitlenin sayısı her geçen dakika artarken, Tuncel’in açıklama yapması bekleniyor. Belediye önünden “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı, alkış ve zılgıtlar yükseliyor. Büyükşehir Belediyesi’nden ise tüm çalışanlara SMS gönderilerek, belediyeye sahip çıkılması çağrısı yaptı.

db1

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in ise baskınla ilgili Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüştüğü belirtildi. Görüşmenin içeriğine dair bilgi elde edinilemedi.

CMK 119’a rağmen tüm bina aranacak

Polislerin, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan otopark dahil tüm belediye yerleşkesinde arama kararı aldığı öğrenilirken, belediyenin avukatları karara itiraz ederek, bunun CMK 119’uncu maddeye aykırı olduğunu söyledi. Belediyenin tüzel bir kurum olduğunu belirten avukatlar, sadece gözaltına alınan belediye eşbaşkanlarının makam odasında arama yapılabileceğini, diğer birimlere girilemeyeceğini söylemesine rağmen polis aramalara başladı.

İçeri kimse alınmıyor

Aramanın yapıldığı binaya girmek isteyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin’e polisler engel oldu. Polisler, belediyenin resmi avukatları dışında kimsenin içeri alınmayacağını söyledi.

Cvo7hNAWgAAgeV5

Kışanak ve Anlı’nın evindeki aramalar sona erdi

Öte yandan Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın Peyas (Kayapınar) ilçesindeki evlerinde polis araması sona erdi. Konuya ilişkin bilgi veren belediyenin avukatlarından Cihan Aydın, “Arama bitti, şu an tutanak tutuluyor. Bize okunan gözaltı gerekçesinde hiçbir somut bilgi yok” vurgusu yaptı.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here