Anasayfa Haber Diyarbakır’da öldürülürsen takibe gerek yok

Diyarbakır’da öldürülürsen takibe gerek yok

Paylaş

Polisin katlettiği Çakmak’ın soruşturmasına takipsizlik Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı, polis tarafından katledilen 17 yaşındaki Abdulkadir Çakmak ilgili yaklaşık bir yıldır yürüttüğü soruşturma dosyası hakkında gizli tanık ve polis beyanlarını esas alarak takipsizlik kararı verdi. Karara itiraz eden Çakmak ailesinin avukatı Muhterem Süren, kararın evrensel hukuka ve tarafsızlık ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

polis-oldurdu-hakim-gizledi-27427-5
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 17 Aralık 2014 yılında polisin açtığı ateş sonucu katledilen ve otopsi raporuyla vücudunda 4 kurşun yarası tespit edilen Abdulkadir Çakmak ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı’nın açmış olduğu soruşturma dosyası, benzer diğer dosyalarda olduğu gibi Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 25 Aralık 2014’te gizlilik kararı getirmişti. Dosyaya ilişkin etkin bir soruşturma yürütülmezken, “Kahraman 2015” ve “Dolunay 2014” isimli gizli tanık beyanları ve Çakmak’ın olduğu öne sürülen maskeli bir kişinin elinde silah tutarken, polislerce açılan ateş sonucu vurulduğu görülen görüntüleri esas alan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı, şüpheli polis hakkında yürütülen soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

 


Savcılık polisin yargılanmasını istemedi

Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı, Çakmak hakkında verdiği takipsizlik kararında şöyle denildi: “Abdulkadir Çakmak’ın ölümüyle sonuçlanan olaylar öncesinde örgüte müzahir internet sitelerinden yapılan örgütsel çağrılar; söz konusu örgütsel çağrılar doğrultusunda Diyarbakır il genelinde ve Abdulkadir Çakmak’ın öldüğü ve çevresinde güvenlik kuvvetlerine yönelik gerçekleştirilen silahlı, molotof kokteyli, taşlı, el yapımı bombalı saldırılar, yolların lastik yakılma suretiyle trafiğe kapatılması, kamu kurum ve kuruluşlarına ve vatandaşlara ait araçlara yönelik saldırı eylemleri gibi Abdulkadir Çakmak olayına ilişkin Kahraman 2015 ve Dolunay 2014 isimli gizli tanıkların beyanları; olaylar esnasında polis helikopteri kamerası görüntüleri; olayın meydana geldiği Fatih Paşa Mahallesi Paşahamam Sokak 26 numaralı ikametin köşesindeki silahlı eylemci gruba yönelik müdahaleyle ilgili kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan zırhlı araca ve silaha ait termal kamera görüntüleri otopsi raporu, olay yeri inceleme raporları kriminal raporlar, ifadeler, yasal mevzuat bir bütün olarak değerlendirildiğinde, olayda kolluk görevlisi eyleminin Polis ve Vazife ve Selahiyetleri Kanunu 10, TCK 24 ve 25. Maddelerine uygun olduğu olayda, hukuka uygunluk sebeplerinin bulunduğu atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı tüm dosya kapsamından anlaşmakla, şüpheli Abdulkadir Çakmak hakkında ölüm nedeniyle şüpheli 325072 sicil numaralı polis memuru hakkında hukuka uygunluk bulunması nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

‘Takipsizlik gerekçesi gerçeklerden uzaktır’

Çakmak ailesinin avukatı Muhterem Süren, savcılığın verdiği karara tepki göstererek, kararın kabul edilmez olduğunu söyledi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Çakmak dosyasında hukuki inceleme ve araştırma yapmaksızın gerekçeden yoksun bir şekilde takipsizlik kararı verdiğini belirten Süren, “Kararda sadece gizli tanık ifadeleri ve şüpheli polis beyanları esas alınıp evrensel hukuk düzenlemelerine ve tarafsızlık ilkelerine aykırı bir karar vermiştir” dedi.

Soruşturma makamınca, olay yeri incelemesinin gerçekleştirilmediğine işaret eden Süren, “Abdulkadir Çakmak, iddia edilen kişinin olay yerindeki kan örnekleri ile müteveffanın kan örnekleri karşılaştırılmamış, olay yerindeki boş kovanlar toplanmamış, atış atıkları araştırılmamıştır. Maddi gerçeğe ulaşılması bakımından son derece önemli bir delil iken bu delil eksik soruşturulmasıyla kapsamına alınmamıştır” diye konuştu.

Dosyanın peşini bırakmayacaklarını dile getiren Süren, hazırladıkları itiraz dilekçelerini Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sunduklarını söyledi. Süren, buradan bir sonuç çıkmaması durumunda dosyayı önce Anayasa Mahkemesi’ne, sonra da AİHM’e taşıyacaklarını belirtti.

Demirtaş: Görüntüler çelişkili

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından olaya ilişkin dağıtılan görüntülerin çelişkili olduğunu söylemişti. Demirtaş, “Çocuğun görüntülerdeki kişi olmadığına dair ciddi deliller var. Kıyafeti, kilosu ve boyu uymuyor. Çocuğun arkadaşlarının ifadesi var çocuğun elinde silah olmadığına dair. Açık bir şekilde infaz edildiğine dair çok ciddi kuşkular var. Çocuğun vücudunda 4 kurşun izi var. Biri uzak mesafeden diğeri yakın mesafeden ateş edilmiş. Vurulduktan sonra yanına gelip ayrıca üç kurşun daha sıkılmış vücuduna. Bunu yasaya dayanarak, yapıyorlar yapmaya da devam ediyorlar” demişti.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here