Anasayfa Haber Diyarbakır’da örnek çalışma Parça parça halkın torağı halka….

Diyarbakır’da örnek çalışma Parça parça halkın torağı halka….

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomi Güçlendirme Daire Başkanlığı, “Büyükşehir Yasası” ile kendilerine Bismil’de devredilen 229 dönüm tarım arazisinin 35 dönümüne dar gelirli ve toprağı olmayan yoksul ailelerin geçimlerini sağlamak amacıyla sebze fideleri ekti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomi Güçlendirme Daire Başkanlığı, Bismil ilçesine bağlı Ambar Mahallesi’nde kendilerine devredilen hazine tarım arazilerini yoksul ve dar gelirli ailelerin geçimlerini sağlamaları amacıyla sebze fideleri ekti. 35 dönümlük arazide yapılan fide ekimine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak, Bismil Belediye Eşbaşkanları Cemile Eminoğlu, Resul Sarı, DBP ve HDP Bismil İlçe Eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Biber, patlıcan ve domates fidelerinin ekimini yapan eşbaşkanlar, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi.

‘Mevsimlik işçiler kendi tarlalarında çalışıp kazanacak’

Ardından açıklama yapan Kışanak, Kürt toplumunun kültüründe komin bir yaşamın var olduğunu belirterek, bu çalışmayla mevsimlik tarım işçilerinin başlarının değil kendi tarlalarında çalışarak geçimlerini sağlayacaklarını belirtti. Siyasi geleneklerinde ekolojik bir toplum ve komin bir yaşamı savunduklarını kaydeden Kışanak, “Doğasını korumayan, üretmeyen, üretimle bağını koparan bir toplum güçlenemez. Halk olarak sorunlarımızı çözebilme imkanına ve gücüne kavuşmak için daha fazla üretime yönelmeliyiz” dedi.

‘Belediyeye devredilen hazine arazilerini halk için kullanacağız’

Kışanak’ın ardında çalışmaları hakkında bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinçioğlu ise, Diyarbakır’ın tüm ilçe ve köylerinde buna dönük çalışmalarının olduğunu ifade ederek, belediyeye devredilen hazine tarım arazilerini bu amaçla kullanmayı hedeflediklerini söyledi. 35 dönüm araziye sebze ekimi gerçekleştirdiklerini aktaran Pirinçoğlu, “Yine 87 dönüm iki parça araziye karpuz ekmeyi planlıyoruz. Bir de 107 dönüm kıraç suyu olmayan tarım arazimize de mercimek ekimini gerçekleştirdik. Bu köyde bize ait toplam 229 dönüm tarım arazimizi dar gerili ve toprağı olmayan yoksul aileler için ekimini gerçekleştirdik. Aynı çalışmalarımız her yerde devam edecektir” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here