Anasayfa Forum Diyarbakır’da Otizmle mücadele derneği Farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi

Diyarbakır’da Otizmle mücadele derneği Farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi

Paylaş

Büyükşehir Belediyesi ile Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği, 2 Nisan Dünya Otizm Günü nedeniyle farkındalık yürüyüşü ve seminer düzenledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Engelliler Şube Müdürlüğü, 2 Nisan Dünya Otizm Günü dolayısıyla otizm farkındalık yürüyüşü ve semineri düzenledi. Farkındalık yürüyüşü için Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde toplanan grup, “Otizm hastalık değil farkındalıktır” pankartı açtı.

680x680nc-02-04-2015-dyb-buyuksehirden-otizm-gununde-farkindalik-etkinligi1
Yürüyüş öncesi açıklama yapan Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği (DOM-DER) Başkanı Adnan Aydın, yürüyüşle toplumu otizm alanında bilinçlendirmek, otizmli çocukların ve yetişkinlerin eğitim, sağlık, sosyal alanlarda yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek istediklerini ifade etti. Dünyada her 80 çocuktan birinin otizmli olduğunu, Diyarbakır’da da resmi rakamlara göre 650, resmi olmayan rakamlara göre ise yaklaşık binin üzerinde otizmli bireyin olduğunu söyleyen Aydın, “Otizmli bireyler için gerekli eğitim ve bilgilendirme için gerekli programlar hazırlanması, yasal yaptırımların düzenlenmesi ve uygulanması gerekmektedir. Otizmli çocukların eğitimlerini alabilmeleri için bir an önce imkân yaratılmalıdır. Sağlık alanında da çocuk psikiyatristin ve çocuk pedagoglarının yeterli sayıya ulaştırılması ve sağlık personellerinin otizm konusunda bilinçlendirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu. Yapılan açıklama ardından Sümerpark Yaşam Alanına yürüyen grup, daha sonra park içinde bulunan cep sinemasında otizm farkındalık semineri düzenledi.

‘Biz sizin yanınızdayız’

Seminerin açılış konuşmasını yapan DBB Genel Sekreteri Fethi Süvari otizm hastalığının başlarda pek bilinmediğine işaret etti. Büyükşehir Belediyesi’nin dezavantajlı grupların yanında olmaya çalıştığını dile getiren Süvari, kentin sorunlarının çok fazla olması, maddi olanakların kısıtlı olması ve personel eksikliği gibi sorunlardan dolayı yetersiz kalınabildiğine vurgu yaptı. Süvari, şunları söyledi: “Otizmli bireyler bizim gerçekten üzerinde durduğumuz bir konu. Çünkü çok fazla yetenekler dâhiler çıktı. Biz sizin yanınızdayız. Bu kente sıçrama yaşatacak yetenekler, dâhiler bu çocukların arasından da çıkacak. Bizim bu umudumuz var.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here