Anasayfa Haber Diyarbakır’da silahlı provokasyon

Diyarbakır’da silahlı provokasyon

Paylaş

Diyarbakır’da Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesinden sonra bir grup Baran’ın öldürüldüğü mahalleyi uzun namlulu silahlarla bastı. Önce Şehitlik Mahallesi Eşit Özgür Yurttaş Derneği’ni tarayan silahlı grup, daha sonra çevrede bulunan kıraathane ve binalara rastgele ateş açtı. Silahlı saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Hastane morgunun önüne giden ve burada silahlı bir grupla karşılaşan SES Diyarbakır Eşbaşkanı Ramazan Kaval da linç edilmekten son anda kurtuldu.
680x680nc-dyb-09-05-15-sehitlikk2
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde evine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesinden sonra, Baran’ın öldürüldüğü semti silahlarla basan bir grubun Şehitlik Mahallesi Eşit Özgür Yurttaş Derneği’nin olduğu binayı taradı. Bu esnada meclis binasında toplantıda olduklarını belirten Dernek Başkanı Adem Firik, yaşanan silahlı saldırıya ilişkin DİHA’ya konuştu.

‘Polis silahlı saldırıyı izliyor’

Firik, dernekte toplantı halinde oldukları bir sırada silahlı bir grubun dernek kapısına gelip ateş açtığını belirtti. Derneğin arka kapısından çıkarak saldırıdan sağ kurtulduklarını ifade eden Firik, “O sırada derneğe ve çevrede bulunan dükkanlara ateş açtılar. Biz arka sokaktan ana caddeye geçerken yine karşılaştık. Bu kez de üzerimize ateş açtılar. Polisi aradık, bir müddet sonra bölgeye TOMA ve akreplerle geldiler. Ancak müdahale etmedi” dedi.
680x680nc-hastane-silah-maskeli-kisiler01
Silahlı grup hala mahallede: 3 ölü

Saldırganlardan kaçarken can havliyle bir apartmana sığındıklarını aktaran Firik, girdikleri apartmanın da silahlı grup tarafından tarandığının altını çizdi. Ellerinde uzun namlulu silah olan grubun çevreye ateş etmeye devam ettiğine dikkat çeken Firik, eski İl Emniyet Müdürlüğü yakınlarında 2 yaralının yerde yattığı bilgisini aldıklarını dile getirdi. Saatlerdir süren silahlı saldırıda üç kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kıraathaneyi taradılar: 1 yaralı

Bu arada silahlı grubun mahallede bulunan Sisê Kıraathanesi’ni de taradığı bildirildi. Tarama esnasında kıraathanede bulunan bir kişinin kıraathaneyi kapattığı esnada kolundan ve bacağından yaralandığı belirtildi. Yaralanan kişinin çevrede bulunanlar tarafından hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Mahallede olayı takip etmeye giden DHA’nin iki muhabirinin de satırla yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Morgda silahlı grup bekliyor

SES Diyarbakır Eşbaşkanı Ramazan Kaval, olayda yaralandıkları belirtilen 4 kişinin ambulanslarla Diyarbakır’ın çeşitli hastanelerine kaldırıldığı bilgisini verdi. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırılan bir cenazeyle ilgili bilgi almaya gittiklerini belirten Kaval, morgun önünde yüzleri kapalı silahlı bir grubun beklediğini ve kendilerini linç etmek istediklerini kaydetti. Linç edilmekten kurtulan Kaval, polisi arayarak durumu bildirdiklerinin altını çizdi. Baran’ın dışında 3 kişinin daha yaşamını yitirdiğini söyleyen Kaval, yaşamını yitiren 1 kişinin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna, diğer 2 kişinin de Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığını belirtti.

Silahlı gruptan kanlı tehdit

Öte yandan mahalleyi basarak rastgele ateş açan silahlı grubun, “PKK’liler nerede? İntikam alacağız PKK’den. Bu gece kan gövdeyi götürecek” şeklinde sağa sola tehditler savurdukları kaydedildi.

HDP: Saldırının sorumluları ortaya çıkarılmalı

Silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitiren Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran için başsağlığı mesajı yayınlayan HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ, “Aytaç Baran’ın Diyarbakır’da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz” dedi. HDP, saldırının sorumlularının da hiç bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarılması çağrısı yaptı.

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde evine giderken uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesine ilişkin HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başsağlığı masajı yayınladı.

Saldırıya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi: “Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran’ın Diyarbakır’da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz. Saldırıyı açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi belirtiyoruz. Saldırıda katledilen Aytaç Baran’a Allah’tan rahmet, Yeni İHYA-DER camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Saldırının sorumlularının hiç bir tereddütte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkartılmasını bekliyoruz. Halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiç bir anlayışa pirim verilmemesini diliyoruz.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here