Anasayfa Forum Diyarbakır’da yüz binler Newroz alanında

Diyarbakır’da yüz binler Newroz alanında

Paylaş

Günlerdir hazırlıkları süren Diyarbakır Newroz’u sabahın erken saatlerinden itibaren Diyarbakırlıların alana gelmesiyle başladı. Alanda Kürtçe ve Türkçe halaylar çekiliyor. HDP’li vekillerin alana gelmesiyle coşku arttı. Newroz ateşinin yakılması bekleniyor.

Diyarbakır’da başlayan Newroz kutlamalarına kentin dört bir katılımlarla gerçekleşiyor. Sabahın ilk ışıklarında Newroz alanına giden Diyarbakırlılar Newroz alanına ulaşmaya başladı. HDP, DTK, DBP ve KJA tarafından organize edilen etkinlikte alan etrafına ve kentin tüm noktalarına bu yılın temel sloganı olan “Mutlaka Kazanacağız” afişleri asıldı.

Önceki Newroz’larda belediye araçları alana sefer düzenlediği için yollar daha tenhaydı. Bu sene otobüs seferleri durdurulduğu için insanlar araçla gelebildikleri yere kadar gelip alana yürüyerek gelmek zorunda kaldı.  Önceki yılların aksine alınan karar doğrultusunda seyyar satıcıların da alana alınmadığı görüldü. Satıcılar alana giriş noktalarında yerlerini aldı.

selahattin-demirtas-figen-yuksekdag

HDP’Lİ VEKİLLER ALANA GELDİ

Mardin Belediye Eşbaşkan Ahmet Türk, HDP sözcüsü Osman Baydemir, HDP’li milletvekilleri Altan Tan, İmam Taşçıer, Dilek Öcalan ve Sibel Yiğitalp’ in yanı sıra İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da protokolde yer aldı. 200’Tutuklu HDP Eş Başkanı  Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş yöresel kıyafetleriyle alana geldi.

DENİZ NAKİ ALANDA

 

deniznaki

Amed Spor oyuncusu Deniz Naki de alana geldi.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven açılış konuşması yapıyor.

Diyarbakır, 2002’den sonra ilk defa Olağanüstü Hal koşullarında Newroz’u kutluyor. 2016 Newroz’u Diyarbakır’da sokağa çıkma yasakları ve güvenlik operasyonların gölgesinde kutlanmıştı. Öte yandan protokol ve basın akreditasyon kartlarının üzerinde bulunan Demirci Kawa fotoğrafını polis tarafından sansürlendi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here