Anasayfa Haber Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Yıkımın belgesi 20 fotoğraf

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Yıkımın belgesi 20 fotoğraf

Paylaş

Sıkıyönetim uygulamalarıyla abluka altına alınan Sur ilçesinde özel harekat timleri tarafından hedef alınan tarihi yapılardan Tarihi Kurşunlu Camii’nin bahçesinde bulunan yüzlerce MKE yazılı bomba atarlar bulunuyor. Görgü tanığı da camiinin özel harekat timleri tarafından hedef alınarak lav silahıyla yakıldığını belirtti.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki 9 gün süren sokağa çıkma yasağının kısa süreliğine kaldırılması ardından girilen mahallerde devlettin kolluk birimleri tarafından uygulanan vahşet de ortaya çıktı. Saldırılar boyunca bir çok ev ve işyeri gibi tarihi mekanlar da özel harekat timleri ve polisin hedefi oldu. Tamamen yanan tarihi Kurşunlu Camii’nin yanı sıra Keldani Kilisesi, Yeni Paşa Hamamı’na da özel harekat timleri tarafından yakılarak zarar verildi. Keldani Kilisesi’nin duvarlarında yanık izleri olduğu görülürken, hala tadilat çalışmalarının sürdüğü tarihi Yeni Paşa Hamamı ise atılan bomba atarların isabet etmesi sonucu yanarken, onarılan duvarların ise yeniden çöktüğü görüldü.

Camii kül oldu

Daha önceki saldırılarda duvarlarına yüzlerce kurşun ve bomba atarın isabet ettiği 500 yıllık Kurşunlu Camii bu kez ateşe verildi. Yasağın kalkmasıyla birlikte Kurşunlu Camii’nde çıkan yangınla her şeyin kül olduğu görülüyor. 500 yıllık ahşap işlemeler, mihrap, minber ve halılar küle dönerken, avizeler yanmış ve camiinin dış cephesinin tarihi mermer sütunları kurşun ve bomba atarların isabet etmesi nedeniyle delik deşik olmuş durumda. Saldırılar sırasında Camii avlusunda bulunan eski mezarların taşları kırıldığı görülüyor. Yine yangından dolayı kadınların namaz kıldığı yerin duvarları çökmüş. Camii içerisinde bulunan Kuran-ı Kerimlerin çoğu yanarken, kalanların ise zarar gördü.

‘Camiyi lav silahlarıyla yaktılar’

İçerisindeki her şeyin yandığı Kurşunlu Camii’nin gençler tarafından yakıldığı yönündeki haberleri görgü tanıkları ve görülenler yalanlıyor. Camii bahçesinde yüzlerce bomba atarın mermi kovanları bulunurken, camiinin minberine isabet eden bomba atarın açtığı delik yangının özel harekat timleri tarafından yakıldığını gözler önüne seriyor. Güvenlik gerekçesiyle görüntü ve ismini vermek istemeyen bir görgü tanığı ise, camii yandığı sırada gençlerin camii etrafından olmadığını ve özel harekat timlerinin camiyi yaktığını anlattı. Görgü tanığı, camii yakıldığı gün özel harekat timlerinin yoğun ve ağır silahlarla saldırdığını ifade ederek, cami avlusundan lav silahlarıyla camiye saldırdıklarını ifade etti. Çok sayıda bomba atarın da atıldığını ifade eden görgü tanığı, camiye atılan lav ve bomba atarların ardından yangının başladığını söyledi.

‘Allah yapılan zulmü görüyor’

Yasağın kalkmasıyla Sur ilçesine akın eden yurttaşlardan İpek İpek, “Kim yaktıysa Allah onları vursun. Defalarca geldik bu camiye, Kuran-ı Kerimler bugüne kadar hep yerindeydi. Şimdi ise kül olmuş her şey. Allah yapılan bu zulmü görüyor” dedi.

‘Direnmeye mecburuz’

Ramazan Akın isimli yurttaş ise, “Kimse oturduğu, namazını kıldığı, ibadetini yaptığı yeri yakmaz. Camiyi gençler değil günlerce saldıran özel harekat timleri yaktı” dedi. Direnişin sonuna kadar süreceğini ifade eden Akın, “Doğada bir hayvanın dahi bir öz savunması var. Nasıl bir hayvan bile saldırı karşısında kendi savunma mekanizmalarını devreye sokuyorsa biz de bize yönelik saldırılara karşı öz savunma ile cevap vermemiz kadar doğal bir durum yok” dedi.dihadyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat14dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat1dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat10dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat8dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat4dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat5dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat7dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat9dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat12dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat18dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat15dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat16dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat17dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat19dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat22dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat21dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat20dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat11dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribat23dyb-11-12-15-sur-genel-goruntu-saldiri-tahribatfotoğraflar diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here