Anasayfa Haber Diyarbakırlılardan çağrı: Barış için sandık başına

Diyarbakırlılardan çağrı: Barış için sandık başına

Paylaş

Tarihi seçimlere 3 gün kala sandık güvenliğine dikkat çeken Diyarbakırlılar, seçmene oy kullanma çağrısında bulundu. Herkesi sandık başına gidip oy kullanmaya davet eden Diyarbakırlı yurttaşlar, “Özgürlük, demokrasi ve barış için sandık başına” dedi.

Genel seçime 3 gün kala sandık güvenliği ve hileleri gündemin en çok tartışılan konuların başında gelirken, Diyarbakırlılar oy kullanmak için seçmenlere çağrıda bulundu. Serdar Taş (34) isimli yurttaş, halkın kedisi için sandığa gitmesi gerektiğini belirterek, “12 yıllık AKP iktidarın halka neler çektirdiğini artık görmesi gerekiyor. Halkımız sandığa gitmeli bazı şeylerin artık değişmesi için. Sandığa gittiğinde ise düşünmeli insanlar, partilerin vaatleri ortadadır. Kim özgürlüğü, barışı vaat ediyorsa oylarını ona kullanmalı” dedi.

‘Demokrasi için sandığa gidilmeli’

“Demokrasi için sandığa gitmemiz gerekiyor” diyen kasapçılık yapan Serdar Yalınkılıç (28), demokrasiden kasıt sadece bazı küçük hakların alınması değil, diktatörlüğe karşı gelmek için, AKP’nin bölgede uyguladığı zulme dur demek için sandığa gidilmesi gerektiğini belirtti. “AKP’nin iktidarda olması sadece Kürtlerin ve Kürdistan coğrafyasının sorunu değil tüm Türkiye halkların sorunudur” diyen Yalınkılıç, “Sadece HDP’ye bir oy kazandırmak için değil AKP’den bir oy almak için de olsa sandığa gidilmeli” diyerek, sandık başına gitme çağrısında bulundu.

‘Sesimizi duyurmak için sandığa gitmeliyiz’

Bugüne kadar AKP’ye oy veren Mahmut Boz (55), bundan sonra AKP’nin oyunlarına gelmeyeceğini belirterek, şunları söyledi: “Şimdiye kadar onlara oy kullandık barış özgürlük adına hiçbir şey yapmadılar savaşmaktan başka. Neden ona oy verelim? Bundan sonra kedimize vereceğiz. Bundan sadece AKP kendini kandırabilir bizi kandıramaz. Herkes kendisi için HDP için sandık başına gitmeli.”

Şahin Gündüz (38), “Sesimizi duyurmak için sandık başına gidelim” şeklinde çağrıda bulundu ve ekledi: “Şimdiye kadar Kürt halkının çığlıkları bastırıldı. Bundan sonra seslerini duyurmak için sandık başına gitmeli. Kendilerini temsil edecek bir partide mutlaka birleşmeli. Oyunuzu kullanın sesinizi yükseltin.”

‘Oyumuz her şeyimizdir’

“Oyumuz her şeyimizdir” diyen Şeyh Enver Teyfur (61), ne olursa olsun sandığa gidilip oy kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Teyfur, “Oyumuz şerefimizdir, 7 Haziran’da herkes sandığa gitsin. Sandığın başına gitmeyen yarım kalmıştır. Yazıktır günahtır. Nerede olursak olalım sandığa gidelim” dedi.

Emine Kılıç, “Halkımız için, demokrasi için, barış ve özgürlük için herkes özgür bir yaşam istiyorsa 7 Haziran’da sandık başına gitmeli” diyerek, özellikle kadınların sandık başına giderek oy kullanması çağrısında bulundu.

‘Oy kullanmak farzdır’

Melle Mehmet Toprak (70) ise, “Kürt halkı birlik ve beraberliğin sistemi için yıllardır mücadele ediyor. Bu sistemin yaşaması için de laik, dindar, Sünni, Alevi, kadın ve erkek destek vermeli” diyerek, bu mücadelenin Ortadoğu’nun hastalığına da bir çare olduğunu belirti. “Dinde oy kullanmak şarttır, farzdır. Nasıl ki Allah için namaz kılmak, oruç tutmak farz ise oyumuzla vahşete maruz kalan mazlum halka destek olmak da farzdır” diyen Toprak, “Bu oyumuz mazlum halkın kölelikten kurtarılması demektir bu yüzden sandığa gidin ve mazlumdan yana oyunuzu kullanın” dedi.

‘Çocukların ölmemesi için sandığa’

Nurdar Yokuş (10) isimli çocuk da, halka şu çağrıyı yaptı: “Barış istiyorum, özgürlük istiyorum. Herkes hakkımız için sandığa gitmesi lazım. İnsanlar sandıklara gidip HDP’ye oy versinler. Bu ülkede artık çocuklar ölmemesi için, barış için herkes sandığa.” diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here