Doç. Dr. Ulutürk: Üniversiteler talimatla hareket etmez

Paylaş

ANTALYA (DİHA) – Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “Memuriyetten çıkarılma” talimatı ile soruşturma dosyaları YÖK’e gönderilen 8 akademisyen, “Tehdit, hakaret ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ve görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Manevi tazminat davası açmaya hazırlanan akademisyenden Doç. Dr. Süleyman Ulutürk, gerekirse AİHM’ye kadar gideceklerini belirterek, üniversitelerin talimatla çalışan yerler olmadığını dile getirdi.

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attıkları gerekçesiyle 8 akademisyenin dosyası, “Memuriyetten çıkarılma” talebiyle Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na gönderildi. Henüz soruşturma devam ederken rektörlüğün soruşturma dosyasını kamuoyu ile paylaştığını belirten akademisyenler, bunun üzerine kaynak belirtilmeden yapılan haberlerde “tehdit” ve “hakaret” içeren kavramların bulunduğunu belirterek, harekete geçti. Akademisyenler, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Vekili Mustafa Ünal ile diğer sorumlular hakkında “Tehdit, hakaret ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ve görevi kötüye kullanmak” suçlamaları ile suç duyurusunda bulunarak, manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

‘Gerekirse AİHM’ye kadar gideceğiz’

Açılan soruşturmanın hiçbir hukuki dayanağının olmadığını belirten Doç. Dr. Süleyman Ulutürk, soruşturmanın iki açıdan üniversite ve ülke için yüz karası olduğunu söyledi. Ulutürk, sadece düşüncelerini açıklamış oldukları için cezalandırılmak istediklerini belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin üniversite disiplin yönetmeliğinde yer alan ilgili bölümleri iptal ettiğini hatırlatan Ulutürk, akademisyenlerle ilgili soruşturma açılmasına yönelik disiplin yönetmeliğinin yürürlükte olmamasına rağmen ilgili madde gerekçe gösterilerek yargılandıklarını belirtti. İşlemin neresinden bakılırsa bakılsın hukuksuz olduğunu vurgulayan Ulutürk, YÖK’ün Akdeniz Üniversitesi tarafından memuriyetten çıkarılmalarına dönük talebinin reddetmesi gerektiğini kaydetti.

‘Üniversiteler talimat almaz’

Ulutürk, YÖK’ün kendilerini böyle bir gerekçe ile akademisyenlikten atma kararı alması durumunda ulusal ve uluslararası bütün hukuki alanlarına başvurarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceklerini söyledi. YÖK başkanlığının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan talimat alarak hareket ettiğini ve bu talimat kapsamında üniversite rektörlüklerine talimat verdiğini aktaran Ulutürk, şöyle devam etti: “Üniversiteler Cumhurbaşkanlığı talimatıyla hareket etmez. Bu talimatın gereğini hukuksuz şekilde yerine getiriyorlar. Üniversitelerde özgürce bilim üretilir. Dolayısıyla üniversite yönetiminin YÖK’ten, YÖK’ün de Cumhurbaşkanlığı’ndan talimat alması kabul edilemez bir durumdur.”

‘Manevi tazminat davası açacağız’

Akademisyenlerin avukatlarından Münip Ermiş ise, üniversite öğretim görevlileri hakkındaki yönetmelikte üniversiteye ilişkin gizli veya açık belgelerin yayınlanmasının disiplin suçu işlediğini belirtti. Ermiş, gizli olan soruşturmayı yayınlayanların kamu görevlisi olması durumunda ise, cezasının meslekten men olduğuna dikkat çekerek, “Burada üniversite rektörlüğünün yaptığı disiplin yönetmeliğini ihlaldir. Ceza hukukunda ise, yasaya uygun olarak görevini yerine getirmediği için bir mağduriyet ortaya çıktı ise bu da görevi kötüye kullanma cezasını gerektiriyor” dedi. Ermiş, haberde yer alan cümlelerle de hem hakaret hem linç girişiminde bulunulduğunu belirterek, suç duyurusunda bulunduklarını ve önümüzdeki günlerde manevi tazminat davası da açacaklarını kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here