Anasayfa Haber Doğan Grubu’ndan Mirgün Cabas’ın Kişisel Tweet’ine Müdahale

Doğan Grubu’ndan Mirgün Cabas’ın Kişisel Tweet’ine Müdahale

Paylaş

 

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, adliyedeki operasyonla ilgili haberleri değerlendirdi; Mirgün Cabas’ın kişisel tweet’inin ve Hürriyet ile Posta’da DHKC sembolünün görünmesinin yayın ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.söyledi. Bia Haber merkezine göre

DoğanYayın İlkeleri Kurulu, İstanbul Adliyesi’nde iki DHKC’li ve rehin aldıkları savcının öldürülmesiyle sona eren operasyon hakkında Doğan Grubu’nda yayınlanan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Vural imzalı açıklamada, gazeteci Mirgün Cabas’ın attığı tweet’e de tepki gösterildi.

Mirgün Cabas’ın kişisel tweeti yayın ilkelerine aykırı

Açıklamada, gazeteci Mirgün Cabas’ın şahsi Twitter hesabından attığı tweet’in yayın ilkelerine aykırı olduğu söylenirken, Cabas’ın “hatasını derhal düzeltmesi gerektiği” ifade edildi.

Cabas tweetinde “Bu eylem nasıl biterse bitsin çıkarılacak tek ders var: çocukları vurmayın, annelerini yuhalatmayın” demiş, daha sonra gelen tepkiler üzerine bu tweet için özür dilemişti.

Doğan Grubu Yayın Konseyi Aralık 2012’de yenilediği yayın ilkelerinde “Gazete ve dergi çalışanları, kadın ve çocuk hakları konusunda taraftır” demişti.

DHKC sembolü yayın ilkelerine aykırı

Kurul, Hürriyet ve Posta gazetelerinin haberlerine de değindi. Yayınlanan haberlerin ilkelere uygun olduğu ancak DHKC sembollerinin haber fotoğraflarında görünmesinin yayın ilkelerine aykırı olduğu belirtildi.

Açıklama şöyle:

Doğan Grubu medyasının yayın ilkeleri belli ve açıktır. Doğan Yayın İlkeleri Kurulu bağımsız bir kurul olarak bu ilkelerin uygulanmasını izlemekte ve gözetmektedir.Kurulun gelecek toplantısı beklenmeden, aciliyeti dolayısıyla yapılan değerlendirmede şu sonuçlara varılmıştır :

1. CNN TÜRK programcısı Mirgün Cabas’ın şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın teröristler tarafından rehin alınması olayı ile ilgili olarak atmış olduğu tweet, Yayın ilkelerine aykırı görülmüştür.(madde 24). Aynı ilkeler çerçevesinde hatasını derhal düzeltmesi gerekmektedir. (Madde 30).

2. Hürriyet Gazetesinin manşetten verdiği terörü lanetleyen haberi, bu haberi verirken terör örgütünün propagandasına yer vermeyecek şekilde kullandığı fotoğraf Yayın İlkelerine uygun bir davranış olarak değerlendirilirken, gazetenin iç sayfasında terör örgütünün sembollerini gösteren bir fotoğrafın yayımlanması, benimsediğimiz ilkeler bakımından hatalı görülmüştür.

3. Posta gazetesinin, 1. Sayfadan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit oluşunu haber olarak verirken, terör örgütünün sembollerini gösterir bir fotoğraf kullanması, Yayın İlkeleri açısından yanlış olmuştur.

4. İlgili televizyon ve gazete yönetimlerine bu ikaz ve uyarılarımız yapılmakta olup, Kurulun yapılacak ilk toplantısında bu konular derinliğine ele alınacaktır.

5. Daha bu haberler çıkmadan, Doğan Grubu medyasını suçlamak ve olayın sorumluluğunu Doğan medyasına yüklemek gibi bir tutum içine giren bazı medya çevrelerine tek tavsiyemiz, özeleştirilerini yaparak kendi yayınlarını gözden geçirmeleri ve bunların basın mesleğinin asgari kuralları ile etik değerlerine uygunluğunu gözetmeleridir.

6. Doğan Yayın İlkeleri Kurulu olarak, her türlü terörü kınar ve lanetlerken, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet, yakınlarına, adalet camiamıza ve milletimize başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here