Anasayfa Haber Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu HDP’ ye desteğini açıkladı

Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu HDP’ ye desteğini açıkladı

Paylaş

Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu (MED-KON Girişimi) 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye desteğini açıkladığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın, Erdoğan açıklamalarına ilişkin soruya, “Bakalım ne çıkacak biz de bekliyoruz. Özellikle Sayın Başbakan’ın hükümetin başı olarak tavrı ne olacak merak ediyoruz” dedi.

Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu (MED-KON Girişimi) 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde HDP’ye desteğini açıklamak amacıyla Taksim Elit World Otel’de toplantı düzenledi. Toplantıya HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP MYK üyeleri ve Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu Yürütme Kurulu üyelerinin yanı sıra platforma bağlı dernek yöneticileri de katıldı.
680x680nc-ist-220315-dgd-demirtas-toplanti-5
Demirtaş, toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dün Diyarbakır Newroz’unda okunan tarihi mektubuna ilişkin yorumu sorulan Demirtaş, “Çağrının çok önemli ve olumlu olduğunu düşünüyorum ve sahip çıkmak gerektiğini ifade ediyorum. Çünkü Türkiye’de yaşayan herkesin en acil ihtiyacı kalıcı barıştır. Ve kalıcı barışa gitmenin de doğrudan yüzleşmeyle bağlantısı var. Bizler eğer parlamento olarak üzerimize düşenleri yaparsak siyasi partiler olarak silahsızlanma çağrısının karşılığını verecek bir demokrasi hamlesini yaparsak bu Türkiye’nin yararına olacaktır. Hem toplumsal barış hem özgürlükler açısından umut verici bir sürece girmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
680x680nc-ist-220315-dgd-demirtas-toplanti-1
Demirtaş, hükümet sözcüsü Bülent Arınç ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan karşılıklı açıklamalara ilişkin soruya ise “Bakalım ne çıkacak biz de bekliyoruz. Özellikle Sayın Başbakan’ın hükümetin başı olarak tavrı ne olacak merak ediyoruz. Hükümetin başı olarak bu tartışmaların neresinde görmek istiyoruz” dedi.

Demirtaş ve beraberindekiler ardından toplantı salonuna geçti.

Toplantıda ise Doğu Güneydoğu Dernekler Platformu Yürütme Kurulu Şeref Yıldız 17 maddelik deklarasyonlarını açıkladı ve seçimlerde HDP’ye destek vereceklerini kamuoyuyla paylaştı. Yıldız, “Roboski’de, Gezi’de olduğu gibi Şengal ve Kobanê’de halklarımızın yanında canını dişine takarak gece gündüz çalışarak, savaş mağduru halkların yaşamlarını kalaylaştırmak için mücadele eden ve bizlerden biri olduğunu yaşarak gördüğümüz HDP diyoruz. Oylarımızı barış, demokrasi ve özgürlük isteyenlere ve bunun için mücadele edenlere vereceğiz. Ayrımcılığa eşitsizliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme hizmet edenlere oy vermeyeceğiz” diye konuştu.
680x680nc-ist-220315-dgd-demirtas-toplanti-2
Toplantıda söz alan Demirtaş ise 2015 yılında hala tekliği dayatan zihniyetin iktidarda olduğunu söyledi geçmişten bu yana var olan zihniyetin kendisini allayıp pullayıp aynı tekçi politikaları uygulamaya devam ettiğini belirtti. Ulus devlet zihniyetini eleştiren Demirtaş, devletlerin yurttaşların haklarına saygı duyan demokratik yönetimlere dönüştürme seçeneklerinin var olduğunu söyledi. Her insanın onurlu yaşam hakkı olduğunu belirten Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” açıklamasına atıfta bulunarak, “Ama bize bunları yaşatanlar hala ‘Ne sorunu ya’ diyor. Asıl senin varlığın sorun. Sorun bu zihniyet. Ona göre devleti yönetenler kudretlidir, biz tebayız. Devlet benimdir geri kalanına istediğim kadar veririm anlayışı değişmeden hiçbirimizin sorunu çözülmeyecek. Bizim bu yönetim anlayışını değiştirmemiz lazım” dedi.

HDP’nin tüm sorunlara “dur” demek için ezilenleri birleştiren bir çatı olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Türkiye’yi artık ezilenlerin yönetmesi lazım. Ne yaparsak beraber yapacağız. Tek adam olmayacağız milyonlar olacağız” diye konuştu.

Toplantı konuşmaların ardından son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here