Anasayfa Haber Halep’te ateşkes bozuldu, tahliye süreci durdu

Halep’te ateşkes bozuldu, tahliye süreci durdu

Paylaş
Suriye’nin en büyük kenti Halep’te dört yıldır devam eden çatışmaları bitirecek olan tahliye anlaşması kapsamında ilan edilen ateşkes bozuldu.

Haber ajansları, Suriye ordusu ve hükümet yanlısı gruplar ile silahlı muhalif gruplar arasında çatışmaların yeniden başladığını duyurdu.

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun Doğu Halep’e yönelik hava operasyonlarını yeniden başlattığını bildirdi.

Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “çok şiddetli” çatışmaların yaşandığını ifade ederek, “Her şey [ateşkes] sona ermiş gibi görünüyor” dedi.

Suriye Devlet Televizyonu da muhalif grupların top atışı ve füze saldırısı sonucunda hükümetin kontrolü altındaki Batı Halep’te en az yedi sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti.

 

önceki gelişmeler şöyle idi
Rusya ve Doğu Halep’te bulunan muhalif gruplar, bölgede kalanların tahliye edilmesi amacıyla ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı. Anadolu Ajansı, anlaşmaya Türkiye’nin arabuluculuk ettiğini bildirirken, Reuters da Türkiye ve Rusya’nın anlaşmanın garantörleri olduğunu öne sürdü.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vitaliy Çurkin, “Aldığım son bilgilere göre, savaşçıların kenti terk etmesi için bir anlaşmaya varıldığı yönünde” dedi. Çurkin, ateşkesin “birkaç saat içinde” olabileceğini belirtti.

Rus elçi ayrıca, anlaşmanın yalnızca savaşçıları kapsadığını vurgulayarak, “Hiç kimse sivillere zarar vermeyecek” diye konuştu.

Çurkin, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Halep’te başlattığı “terörle mücadele operasyonun birkaç saat içinde sona ereceğini” belirtti.

Anlaşmanın garantörleri Türkiye ve Rusya

AA, varılan mutabakat gereğince önceliğin sivillere verileceğini ve tahliye için gönderilen otobüslerin bölgeye ulaştığını söyledi.

AA’nın haberine göre, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de edilmeleri öngörülüyor ve muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul etmiş bulunuyor.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili de muhalif savaşçıların yanlarında hafif silahlarını götürebileceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da tahliye anlaşmasıyla ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüştü.

Doğu Halep Yerel Konseyi Başkanı ise bölgeden beş otobüs dolusu sivilin ayrılması için kısa süreli ateşkes ilan edildiğini söyledi.

Ateşkes TSİ 18.00’de yürürlüğe girdi.

Tahliyenin denetimini Kızılhaç yapacak

Tahliyenin Uluslararası Kızılhaç Komitesi denetiminde TSİ 06.00’da başlayacağı belirtildi.

Bu bölgedeki silahlı muhalif gruplardan Şam Cephesi’nden bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Doğu Halep’te bulunan tahmini 50 bin kişinin büyük çoğunluğunun ayrılmasının beklendiğini ifade etti. Aynı yetkili, tahliye sırasında önceliğin yaralılara verileceğini vurguladı.

Reuters’a konuşan Türk bir yetkili ise Halep’ten ayrılan savaşçıların İdlib’e geçeceklerini söyledi.

İnsani kaygılar artıyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Ofisi, Suriye’de hükümet yanlısı güçlerin Doğu Halep’te ev baskınları düzenleyerek, kadın ve çocuklar da dahil sivilleri öldürdüklerini öne sürmüştü.

Yapılan açıklamada, dört bölgede en az 82 sivilin görüldükleri yerde vurularak öldürüldüğünü gösteren güvenilir kanıtlar olduğu belirtildi. Bu kişilerin 11’inin kadın, 13’ünün ise çocuk olduğu kaydedilmişti.

BM İnsan Hakları Ofisi Sözcü Rupert Colville, “Halep’te insanlık tamamen eridi” demişti.

Suriye yönetimi, Kasım ayında Rusya’nın da havadan desteğiyle Halep’i silahlı muhalif grupların elinden almak için bir kara harekatı başlattı. Harekata, Hizbullah ve İranlı milisler de destek verdi.

Yoğun hava desteğiyle birlikte ilerleyen Suriye ordusu ve destekçisi silahlı gruplar, 2012 yılından bu yana muhaliflerin elinde olan Doğu Halep’in yüzde 90’ından fazlasını ele geçirmişti.

Muhaliflerin tüm savunma hatları çökmüştü

Suriye ordusundan bir kaynak bugün yaptığı açıklamada, dün itibariyle silahlı muhalif grupların tüm savunma hatlarının çöktüğünü ve Kuveyk Nehri’nin batısındaki birkaç semte sıkıştıklarını söylemişti.

Halep’in doğusunda muhalif grupların elinde bulunan bölgenin tamamının ele geçirilmesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iç savaşın başlamasından bu yana muharebe alanında elde ettiği en önemli zafer olacak.

Türkiye sınırına yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Halep, 2011 yılında Esad’a yönelik protestoların başlangıcında yaşanan karışıklıktan fazla etkilenmemişti.

Ancak Temmuz 2012’de o dönemde artık silahlı bir yapıya dönüşen muhalif gruplar, kenti almak için büyük bir operasyon başlatmış ancak Halep’in tamamını almaya yetecek güçleri olmadığından kentin yalnızca doğusunu ele geçirebilmişlerdidi.

Bu tarihten bu yana Halep batısı Suriye hükümetinin, doğusu ise silahlı muhalif grupların elinde olmak üzere kabaca ikiye bölünmüş durumdaydı.

bbc

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here