Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Sarayın işaretiyle başlatılan HDP’yi meclis dışında bırakmaya yönelik hamlenin meclis ayağı, bazı CHP’li vekillerin desteğiyle tamamlandı.

İlk turu Çarşamba günü yapılan anayasa değişikliği önerisinin maddeleri üzerindeki görüşmeler, mecliste bugün saat 10:00’da başladı. AKP’nin hazırladığı ve anayasaya da aykırılı olan değişiklik önerisinde ilk madde 373 ‘evet’ oyu ile kabul edildi. Yapılan konuşmaların ardından önerinin ikinci maddesi oylandı ve ikinci madde de 374 ‘evet’ oyu ile kabul edildi. Böylece her iki madde  de referandum bandı aşıldı

CHP’ye ‘Hayır’ çağrısı

Sabah saatlerinde oylaması yapılan birinci maddenin 373 ‘evet’ oyuyla kabul edilmesinin ardından özellikle sosyal medyada ‘hayır’ oyu vermesi için CHP’ye yoğun çağrılar dikkati çekti. Ancak bu çağrılara rağmen, referandum bandını aşacak miktarda CHP’li vekil, daha önce ‘hayır’ oyu verdiği önerinin lehinde oy kullandı ve böylece her iki madde referandum bandı üzerinde ‘evet’ oyu almış oldu.

İkinci tur oylamaya katılım ve sonuçlar

20160520145423_unnamed-1

 

Tasarının tümü de kabul edildi

HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için AKP’nin sunduğu Anayasa değişiklik teklifinin tüm maddeleri MHP ve CHP’nin desteğiyle kabul edildi.

Hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliği yapan tasarının tümü meclisten geçti.

Tümü için yapılan oylamanın sonucu şu şekilde gerçekleşti

Evet 376

Hayır 138

Çekimser 18

Geçersiz 1

Böylece HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için AKP’nin sunduğu Anayasa değişiklik teklifi MHP ve CHP’nin desteğiyle kabul edildi.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here